Rusya dondurulmuş tavuk ithalatını yasaklıyor, Türk tavuk sektörüne Rusya kapısı kapanıyor

5

Rusya Federal Sağlık Dairesi Başkanı  Gennadi Onişenko 1 Ocak 2011'den itibaren yurt dışından dondurulmuş  tavuk ithalatı yapılmasının yasaklanması için çalışmalara başladıklarını söyledi. Rusya'ya büyük çoğunluğu Amerika'dan olmak üzere yurt dışından gelen tavuklar dondurulmuş olarak ithal ediliyor. Türkiye'nin tavuk ithalatı için özel kota alamaması ve piyasa şartları nedeni ile yapamadığı ihracat bir kez daha imkansız hale geldi.

Basına açıklamada bulunan Onişenko dondurulmuş tavuk etinin önemli oranda besin değerini kaybettiğinin yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda görüldüğünü kaydetti. Yasağın Mart 2008'de alınan karara dayandığını hatırlatan Onişenko, henüz sadece bebek yiyeceklerinde dondurulmuş gıdalara yönelik yasağın uygulandığını vurguladı. Yasa yıl başından itibaren tüm kanatlı ürünleri kapsayacak şekilde uygulamaya konacak.

ABD Tarım Bakanlığı sözcüsü  Katie Gorscak yaptığı açıklamada gıda güvenliği açısından ortaya konan gerekçelerin bilimsel bir temeli olmadığı savunması yaptı. Rusya Dünya Ticaret Örgütü baş müzakerecisi Maksim Medvedevkov ise örgüt üyelerinin kendi standartlarına uygun olmayan böyle bir yasağın manasız olduğu çağrısı yaptıklarını kaydetti.

Rusya ABD'den ithal edilen tavuk ürünlerinde klor olduğu gerekçesi ile yıl başından bu yana yasak uyguluyor. Bazı firmaların yasakları kaldırılsa da Rusya iç piyasa üretimini artırarak dışardan tavuk ürünü getirilmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin son olarak Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski ile yaptığı görüşmede 2011'de tavuk ithal edilmesine gerek olmadığını ifade etmişti. Putin ABD'den 1,5 milyon ton tavuk eti ithal edildiği dönemden 2010'da 300 bin ton kadar rakamlara düşüldüğü bilgisini vermişti.

Tavuk üreticileri yasağa tepkili

Kommersant gazetesi Rusya'nın dev tavuk yatırımcılarının Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov'a bir mektup yazarak 2011'de dondurulmuş tavuk ithalatına yasak getirilmemesini istediklerini yazdı. Yatırımcılar mektuplarında iki gün içinde taze olarak tavuk etinin kesim yerinden üreticiye kadar ulaşmasının mümkün olmadığını ifade ederek, "Bundan yerli üreticiler de önemli oranda zarar görür. Rusya'nın avrupa bölgesinde kesilen herhangi bir tavuğun Sibirya'da bir tüketiciye dondurulmadan ulaştırılması mümkün değil" uyarısı yaptı.

Rusya Ulusal Et Birliği Başkanı  Sergey Yuşin Kommersant'a yaptığı değerlendirmede üyelerinin tavuk sektörüne toplam 3 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını, ancak yeni uygulamalar nedeni ile yatırımlar konusunda endişe yaşamaya başladıklarını kaydetti. Yuşin mevcut yasağın uygulamaya başlamasının ardından tavuk eti fiyatlarının artacağı öngörüsünde de bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan