Rusya ticaret yapılası 123'üncü, Türkiye 65'inci ülke

0

Dünya Bankası’nın 'Ticaret Yapma 2011' raporunda iş yapma imkanları açısından 183 ülke arasında Rusya 123. sırada yer aldı. Türkiye ise aynı listede ticaret yapılası 65'inci ülke oldu.

Uluslararası Malli Şirket  ile  Dünya Bankası tarafından hazırlanan bu yılki 'Ticaret Yapma 2011; Girişimciler için bir fark oluşturmak' adlı rapor Rusya'da iş yapma imkanları önceki senelere nazaran daha da kötüleştiğini ortaya çıkarttı. Geçtiğimiz yıl Rusya 116. sıradayken, bu yıl 123 sıraya kadar düşerek listede Uruguay ve Uganda arasında yer aldı. Rapora göre Rusya'nın reytingi raporun hazırlanmaya başlandığı 2002 yılından itibaren bu yana sürekli düşüyor.

Rapora göre düşüşün nedeni diğer ülkeler krizi fırsat bilerek reformlar gerçekleştirirken Rusya'nın bu konuda hiç bir çalışma yapmamış olması gösterildi.

Rapor çerçevesinde dünyanın inşaat konusunda en zor iznin çıkartıldığı ülkeler arasında Rusya sondan ikinci, 182. sırada yer aldı. İnşaat için izin alınma esnasında yapılması gereken işlem sayısı açısından ise listenin sonunda bulunan Rusya'da tam 53 işlemin yapılması gerektiği tespit edildi. En kolay ülke ise Danimarka gösterilerek izin için 6 işlemin yapılması gerektiği belirtildi. Aynı raporda Türkiye'de yapılması gereken işlem sayısı ise 25 olduğu kaydedildi. İzin alınma süresi açısından ise Rusya'da 540 güne kadar beklenmesi gerektiği gösterilirken Türkiye'de bu süre 188 gün.

Emlakın kayıda alınması açısından ise en az ödeme isteyen ülkeler arasında Rusya 9. sırada bulunurken, kayıt alma kolaylığı açısından 51. sırada olduğu tespit edildi, Türkiye ise reytingin 38. sırasında gösterildi.

Vergi ödemeleri açısından Rusya 105'inci sırada bulunurken, toplam 11 ödemenin yapılması gerektiği belirtildi, Türkiye'de ise ödeme sayısı 15, sıralamasa ise 75'inci sırada yer aldı.

'Ticaret Yapma 2011' özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için hazırlanıyor. Reyting her ülkenin hukukçuları ile yapılan mülakatlar neticesinde ortaya çıkartılıyor. Hukukçulara ülke başkentlerinde standart iş-süreçleri ile ilgili bilgiler soruluyor.

Reyting tespitinde ülkenin yolsuzluk, rüşvet, ekonomik istikrar ve güven konuları dikkate alınmazken on göstergeye göre ülke sıralamaları ortaya çıkartılıyor. Bunlar: şirketin kayıdı, şirketin kapatılması, emlak kaydı, inşaat izni, vergilendirme, kredi alma imkanları, uluslararası satış yapma imkanları, yatırımcı güvenliği, işçi bulma imkanları, kontratların yerine getirilmesini sağlama.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan