Rusya 23 ton mandalinayı Türkiye’ye geri gönderdi

2

Türkiye’den getirilen 23 ton mandalinada Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi. Rus makamlar konuyla ilgili Türk meslektaşlarına yazı gönderdiğini belirtiyor. Rusya, geçen yıl da 200 bin tondan fazla mandalinayı aynı gerekçelerle Türkiye’ye iade etmişti.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı  Novorossiysk kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen toplam 23 ton mandalina üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Cihan’a konuşan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, "11 Kasım tarihinde Türkiye’den getirilen 23 ton mandalinayı kontrol ettik. Mandalina üzerinde Türkiye Tarım ve Köy Bakanlığı tarafından verilen hijyenik sağlık sertifikatı da bulunuyordu. Fakat belgeye rağmen, laboratuvar ortamında yapılan araştırmada Türk mandalinasında tehlikeli haşerat sayılan Akdeniz sineği tespit edildi. Bu nedenşle 23 ton mandalinanın Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdik. Sanırım şu an Novorossiysk limanından geri gönderilmiş bulunuyor” dedi.

"Türk meslektaşlar hijyenik kontrolde dikkatli davransın"

Rosselhoznadzor Sözcüsü Alekseyenko, Türkiye ile meyve ve sebze ithalatı konusunda daha önce yapılan anlaşmalara atıfta bulunarak, “Türk meslektaşlarımıza konuyla ilgili yazı da gönderdik. Yazıda Rusya Federasyonu’na gönderilen meyve ve sebzeler üzerinde gereken sağlık hijyenik kontrol yapılmasında dikkatle davranılmasını rica ettik” diye konuştu.

Rosselhoznadzor yetkilileri, geçen yılın 17 Kasım (50 ton), 22 Ekim (26 ton) ve 25 kasım tarihinde de (131 ton) Novorossiysk’e Türkiye’den getirilen mandalinada Akdeniz sineği tespit edilmesi nedeniyle geri göndermişti. Rosselhoznadzor Sözcüsü Alekseyenko daha önce Cihan’a yaptığı açıklamada, “Bu haşerat en tehlikeli. Ülkemizde tarla ve meyve bahçelerinin bir çoğunu tahrip ediyor” diye konuşmuştu.

Türkiye’den gönderilen domates, patlıcan, limon, üzüm ve patateste sağlıksız madde tespit eden Rus makamları 2008 yılında, geçici olarak tüm ihracatı durdurmuştu. Bir ay süren yasak nedeni ile Türk ihracatçı firmalar büyük zarar görmüştü.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan