Avrupa itiraf etti: Nabucco ve Güney Akım rakip

0

Avrupa Birliği (AB) Enerji Komiseri Guenther Oettinger Rusya'nın Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi ile Avrupa destekli Nabucco doğalgaz boru hattı projesinin uzun vadede rakip olduğunu kabul etti. Rusya-AB Enerji Diyalog'un onuncu yılı etkinlikleri çerçevesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Oettinger, "Avrupa'ya enerji arzının çeşitlenmesi için çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda doğalgaz talebinin artmasını bekliyoruz" dedi.

Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılmasını öngören Nabucco doğalgaz boru hattı Moskova açısından rakip proje olarak görülüyor. Ankara'nın iki projeye de ihtiyaç olduğu yönündeki değerlendirmelere mukabil, Moskova Nabucco'nun doğalgaz tedariki açısından 'ölü bir proje' olduğu eleştirisi getiriyor. Son olarak Güney Akım'da Bulgaristan'la da anlaşma imzalayan Rusya, 2015 Ağustos'un da hattan doğalgaz sevkıyatına başlayacak.

Avrupa Enerji Komiseri 1994 yılında Rusya ile imzalanan enerji alanında işbirliği ve ortaklık öngören anlaşmanın da yenilenmesi gerektiğini vurguladı. "Eski anlaşma enerji alanındaki işbirliklerimize cevap vermiyor" tespitinde bulunan yetkili, "2007'de süresi dolan anlaşmanın mevcut koşullar çerçevesinde yenilenmesi gerekiyor. Bu yeni anlaşma tüm açılardan enerji işbirliğini ele almalı" tespitinde bulundu.

Rusya ve AB'nin uzun vadeli enerji politikaları açısından yeni bir strateji geliştirmek zorunda olduğunu kaydeden Oettinger, "Rusya ve AB 2050'ye kadar enerji önceliklerini belirlemesi gerekiyor" çağrısı yaptı.

Rusya, Avrupa ülkelerinin doğalgaz ihtiyacının yüzde 31'ini, petrol talebinin yüzde 27'sini ve kömür ihtiyacının da yüzde 24'ünü karşılıyor. Rusya Avrupa ülkelerine önemli miktarda uranyum arzı da gerçekleştiriyor. Ukrayna hattında yaşanan sorunlar nedeni ile Avrupa sevkıyatı son yıllarda bir kaç kez kesilmiş ve AB ülkleri doğalgaz sıkıntısı yaşamıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan