Sobyanin 5 yılda 50 kilometre metro hattı yapacak

3

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, beş yıl içinde 50 kilometreden fazla metro hattı  inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Sobyanin Moskova çevresinde oturan vatandaşların rahat şekilde başkente ulaşabilmesi için ciddi yatırımlar yapacaklarını sözlerine ekledi.

Belediye toplantısında konuşan Başkan Sobyanin, Moskova çevre bölgesinden başkente hergün çalışmaya gelen vatandaş sayısının giderek arttığına dikkat çekti. Vatandaşların rahat ulaşımı açısından altyapı çalışmalarını artıracaklarını kaydeden Sobyanin, “2015 yılına doğru Moskova’da 50 kilometreden fazla yeni metro hattı yapmamız lazım: 2011'de 4,5 kilometre, 2012’de 14 kilometre, 2013'de 16 kilometre ve 2014’de de 17 kilometre hat yapmak lazım” dedi.

Belediye Başkanı, başkentle çevresi ve yakın alanlarda yapılan yeni yerleşim alanlarının kalkınması açısından da yeni metro hatlarının önem arzedeceğine işaret etti. Sobyanin, “Günümüzde inşa edilen yeni metro hatları Moskova sınırlarından öteye geçmiyor. Bence, projeye göz atmakta fayda var... Sorumlu makamlar “Moskova-Moskova çevre bölgesi” başlıklı tek ulaşım ağı bağlamında harekete geçmeli. Yoksa Moskova çevre bölgesinde oturan ve giderek sayısı artan vatandaşların ulaşımıyla ilgili sorunlarla karşılaştığımızda zor duruma düşmeyelim” diye konuştu.

Jirinovski’nin partisi: Moskova ve Moskova çevresini birleştirelim

Rusya aşırı sağçı Vladimir Jirinovski’nin Rusya Liberal Demokrat Partisi, Moskova ve Moskova çevre bölgesinin birleştirilmesini önerdi. Partiden yapılan öneride, Moskova sınırlarının 100 kilometre ötesindeki bölgenin başkente, diğerlerinin ise komşu bölgelere bağlanması ortaya atıldı. Rusya Adaletli Partisi Meclis Grubu Başkanı Nikolay Leviçev de parti olarak bir anket araştırması yaptıklarını kaydetti. Leviçev, “Anket sorularını yanıtlayan vatandaşlar başkentle Moskova çevresinin birleştirilmesine sıcak baktığını belirtti” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan