Türkiye'den Rusya'ya gönderilen ürünlere dikkat: Moskova, Akdeniz sineği gerekçesi ile 24,5 ton portakalı geri gönderiyor

1

Türkiye’den getirilen 24,5 ton portakalda Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderiliyor. Rus makamlar konuyla ilgili Türkiye Tarım ve Köy Bakanlığı’na yazı gönderdiğini belirtiyor. Rusya geçen hafta 23 ton, geçen yıl da 200 bin tondan fazla mandalinayı aynı gerekçelerle Türkiye’ye iade etmişti.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı  Novorossiysk kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen toplam 24,5 ton portakala el koyarak özel sağlık taraması yaptı. Cihan’a konuşan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “22 Kasım tarihinde Türkiye’den “Lider Boztepe” gemisiyle getirilen 24,5 ton portakalı kontrol ettik. Kuruma bağlı laboratuvar ortamında yapılan araştırmada Türk portakalında tehlikeli haşerat sayılan Akdeniz sineği tespit edildi. Bu gerekçeyle 24,5 ton portakalın Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdik. Ürünün geri gönderilmesi için gerekli çalışmalar ve belge işlemleri tamamlanmak üzere” dedi.

“Türk meslektaşlar yaptığı kontrol çalışmalarını bize duyurmalı”

Türkiye ile meyve ve sebze ithalatı  konusunda daha önce yapılan anlaşmalara atıfta bulunan Rosselhoznadzor Sözcüsü Alekseyenko, “Daha geçen hafta 23 ton mandalinayı aynı gerekçeyle geri iade ettik. Türkiye ile bu durumları sık sık yaşıyoruz. Türkiye Tarım ve Köy Bakanlığı’na konuyla ilgili özel yazı gönderdik. Yazıda Rusya’ya gönderilen Türk meyve ve sebzeler üzerinde gereken sağlık hijyenik kontrol yapılmasında dikkatle davranılmasını istedik. Ayrıca da yaptığı bu kontrol ve önlem çalışmalarıyla ilgili biz bilgilendirilmelerini rica ettik.” diye konuştu.

Rosselhoznadzor yetkilileri, geçen yılın 17 Kasım (50 ton), 22 Ekim (26 ton) ve 25 kasım tarihinde de (131 ton) Novorossiysk’e Türkiye’den getirilen mandalinada Akdeniz sineği tespit edilmesi nedeniyle geri göndermişti. Rosselhoznadzor Sözcüsü Alekseyenko daha önce Cihan’a yaptığı açıklamada, “Bu haşerat en tehlikeli. Ülkemizde tarla ve meyve bahçelerinin bir çoğunu tahrip ediyor” diye konuşmuştu.

Türkiye’den gönderilen domates, patlıcan, limon, üzüm ve patateste sağlıksız madde tespit eden Rus makamları 2008 yılında, geçici olarak tüm ihracatı durdurmuştu. Bir ay süren yasak nedeni ile Türk ihracatçı firmalar büyük zarar görmüştü.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan