Haftada 60 saat çalışanlar dikkat !

2

Haftada 60 saat çalışılması  iş alanlarındaki ölüm oranlarında artış yaşatacağı uyarısında bulunuldu.

Rusya Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği'nin haftada 60 çalışılması önerisine izin verilmesi durumunda iş alanlarındaki ölüm oranlarında artış olacağı uyarısında bulundu.


Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksandır Safonov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği'nin bu ay başında yaptığı vatandaşların gönüllü olarak haftada 60 saat çalışmasına izin verilmesi önerisinin sakıncalarına dikkat çekti. 

Safonov, bazı iş kollarında haftada 60 saat çalışmanın kesinlikle mümkün olmadığını, bu iş kollarında ''İş bölümlerinin artışının'' kaçınılmaz olduğunu belirterek, ''Eğer bir şoför, 8 saat yerine 15-18 saat çalışacaksa, fiziksel yorgunluktan dolayı kullandığı aracı yanlış yere götürebilir. Normal süre üstündeki çalışmanın koşulları zaten Rusya İş Yasası'nda belirtilmiş durumda'' diye konuştu. 

Rus oligarklardan ''Oneksim Grubu'' Başkanı Mihail Prohorov, Rusya'daki emek verimliliğinin gelişmiş ülkelerden 4-6 kat daha düşük olduğunu, bu yüzden de İş Yasası'nın yenilenmesi gerektiğini belirterek, ''Bu değişiklik işçi veya işveren lehine değil, emek ve sermaye dengesinin sağlanması için yapılması gerekiyor'' görüşünü savunmuştu. 

Prohorov'un açıklaması, Rusya'daki işçi ve memur kuruluşlarının yanı sıra, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'daki bazı milletvekillerinin de tepkisine neden olmuştu.

 

Kaynak: AA