İşsiz kalan yüzlerce Tacik, memlekete gidebilmek için elçiliği “işgal etti”

4

Son ekonomik kriz yüzünden Moskova’da işsiz kalan yüzlerce Tacik vatandaş, vatanlarına dönüş yapabilmek için Tacikistan Moskova Büyükelçiliği önünde nöbet tutuyor. Perişan Tacikler akşam olunca komşu bina avlularını “işgal” ederek sabah saatlerini beklemek zorunda kalıyor.

Çeşitli nedenlerle kimlikerinden yoksun kalan Tacik vatandaşlar elçilikten yardım ve umut bekliyor. Kimisi pasaportunu kaybetmiş, kimisinin de pasaport süresi bitmiş ve ya da kimliğine işveren elkoymuş. Tacikistan elçiliği ise herkese eve dönüş yapabilmesi için aynı belgeyi zamanında veremiyor.

Tacikistan Moskova Büyükelçiliği, hergün 200 kişiyi kabul ederken, günlük ziyaretci sayısının artması elçilik çalışanlarının işini zorlaştırıyor. Tacikistan Moskova Büyükelçiliği Basın Bürosu, ziyaretçi sayısının çok olmasını yılbaşı kutlamaları öncesi hazırlıklarıyla ilişkilendiriyor.

Polisin sürekli ziyaretçileri sıraya sokmaya çalışması da elçilik önünde ilginç manzaralara sahne oluyor. Rus basınına konuşan Tacik işçiler, işverenlerin yanısıra kendi elçilik çalışanlarından da dertli.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan