Rusya, Gazprom'un hisselerini Alman enerji şirketinden geri alıyor

1

Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom'un yüzde 3,5'luk hissesini Rus Vnesheconombank, Alman E.On Ruhrgas enerji şirketinden 4,5 milyar dolara satın alıyor. Kommersant'ın haberine göre satışla ilgili anlaşma Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Almanya'ya gerçekleştireceği ziyarette Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in de hazır bulunacağı törende imzalanacak.

Rusya Başbakanlık basın sözcüsü  Dmitri Peskov, Putin'in cuma günü iki günlük resmi ziyaret için Almanya'ya gideceğini ve Gazprom'un hisseleri ile ilgili konunun da gündeme geleceğini doğruladı. Gazprom'da en büyük hisselere sahip olan yabancı şirket olan E.On'un strateji değişikliğine gittiği ve daha çok gelişen piyasalar olarak gördüğü Asya ve Güney Amerika pazarlarına yöneleceği belirtiliyor.

E.On'a yakın bir kaynak gazeteye verdiği bilgide, "Gazprom'un mali yapısı da etkilenmeyecek şekilde hisselerin piyasa fiyatlarının bir miktar üzerinde satılması gerekiyor." dedi. Buna göre hisselerin doğrudan piyasada satılması öngörülmüyor.

Gazprom'un halen yüzde 2'lik hisselerine sahip olan Vnesheconombank'a yakın bir kaynak da görüşmeleri doğrularken, E.On'un 2011-2013 döneminde hisse satışlarından 15 milyar euro gelir elde etmeyi hedeflediğine dikkat çekiliyor.

Diğer taraftan Rusya Maliye Bakanı  Aleksey Kudrin de konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede henüz bankanın yönetiminde konunun değerlendirilmediğini açıkladı.  Vnesheconombank'ın yönetim kurulu üyesi de olan Kudrin basın mensuplarının konu ile ilgili sorusuna, "Henüz bunu tartışmadık" karşılığını verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan