Rusya tahıl ürünlerine yüzde 30 zam bekliyor

2

Rusya'nın yaz döneminde yaşanan kuraklıkları ve hasılatın yüzde 40 oranında düşmesi nedeni ile 2011'in başında tahıl ürünlerine yüzde 30 oranında zam yapılması bekleniyor. Rusya Tarım Birliği Başkanı Pavel Skurihin yaptığı açıklamada tonu 6-7 bin ruble olan tahıl ürünlerinin 2011'in ilk çeyreğinde yüzde 30 oranında zamlanarak 9 bin rubleye (290 dolar) çıkabileceğini söyledi.

Bazı bölgelerde tahıl  ürünleri ile ilgili stokların tükendiği ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Skurihin, "2008 yaz döneminde kaydedilen 9 bin ruble rakamı görebiliriz" dedi.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı  Viktor Zubkov ton başına rakamın 6 bin-6 bin 500 ruble seviyesinde kalacağını öngörürken, Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç ise 7 bin ya da üzerinin görülebileceğini ifade etmişti. Zubkov fiyatların aşırı zamlanması durumunda gerekli arzı sağlayarak fiyatlara müdahalede bulunacaklarını ifade etmişti.

Yaz döneminde mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeni ile ülkenin orta ve batı  kesimlerinde önemli ölçüde daralma görülürken, güney bölgelerinde yaklaşık 10 milyon tonluk bir artı olduğu kaydediliyor.

Rusya kurak geçen yaz mevsimleri nedeni ile 10,8 milyon hektarlık alanda hasat gerçekleştiremedi. 2009'a göre yüzde 38 düşen rekolte nedeni ile bu yıl 60 milyon tonluk hasat yapılabildi. Toplam 54 milyon ton tahıl hasadı gerçekleştiren Rusya, 26 milyon tonluk rezervle birlikte 90 milyon tona ulaşmıştı. 2011 ortasına kadar tahıl ürünlerinin ihracatına yasak getiren Moskova, krizi aşmak için alternatif çalışmalar yapıyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev hükümete verdiği talimatta tarımdan zarar gören çiftçilere destek sağlanmasını istedi. Buna göre bütçeden 35 milyar ruble (1,1 milyar dolar) destek fonu ayrılırken, gıda ürünlerinde yüzde 15-30 oranlarında zamlar yapıldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan