Rusya'nın modernizasyonuna konutlardan başlanmalı

1

Rusya'nın beşkenti Moskova'da eksi 24'leri bulan soğuklar yeniden alt yapı sistemleri ile ilgili tartışmaları gündeme getirdi. Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen konutlar, sıcak ve soğuk su sistemleri ve ısıtma sistemleri bir çok bölgede alarm veriyor. Asansör ve çatı bakımları dahil devletin üstlendiği onarım ve bakım işlemleri ise çok ağır işliyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev önceki günlerde hükümet toplantısında yaptığı değerlendirmede konut ve ona bağlı sektörlerin modernizasyonu için özel yatırımcılara kapalı tutulmasına devam edilmesi durumunda 'felekat'le karşılaşılabileceği uyarısı yaptı.

1980'lerden başlayarak 2005'e kadar ülkede konut yatırımı için sermayenin bulunmaması Rusya'yı yıpranmış konut stoğu ile karşı karşıya bıraktı. Rusya'nın ısıtma ve kanalizasyon borularının yüzde 60'tan fazlasının onarımı gerekiyor. Medvedev değerlendirmedesinde “Bugün 4.5 milyon vatandaşımızın kırık dökük binalarda yaşıyor” diyerek meselenin farkında olduğunu sergiledi.

Ria Novosti ajansı için Rusya'nın konut stoğu ilgili durumunu değerlendiren yazar Diana Markosian çalışmaların ağır yürüdüğünü yazdı. Yazısında Voronoj şehrinde yaşayan Tamara Jirkova  atıfta bulunan Markosian emekli bayanın şu ifadelerine yer verdi: “10 yıldan beri eskimiş binamızın yenilenmesi için yerel makamlara ulaşmaya çalışıyoruz. Onlar ise ancak komite göndermekle yetiniyor. Bunun dışında henüz hiç bir şey yapılmadı. Çatımız gidip geliyor, bir gün başıma düşecek diye korkuyorum”

Beş yıl önce yürürlüğe giren konut yasası ev sahiplerini kendi mülkiyetlerinin bakımlarından sorumlu yaptı. Konut yasasına göre her ev sahibi mutlaka bir yönetim biçimi seçerek bu birliğe üye olmalı. Rusya'da en tanınan birlik 'Ev sahipleri Birliği', ancak bu birliğe üye onların sayısı da çok az.

Markosian'a konuşan konut uzmanı  Roman Vasenko “İnsanımız hala herşeyi devlet tarafından halledilmesini bekliyor. Ansansör bozulduğu zaman bu sadece konut sahibinin değil onların da problemi olduğunu anlamıyorlar” dedi.

2007 yılında iflas olan YUKOS'tan müsadere edilen 240 milyar ruble (7.65 milar dolar) Rusya genelinde konutların onarımı için kurulan fona kanalize edilmişti. Medvedev ayrıca de bu yıl fona ek finansmanın ekleneceğini açıklamıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise 2009 yaptığı bir açıklamada 10 milyon kişinin konut ve kamu fonundan yararlandığını belirtmişti.

Rusya Kamuoyu Araştrıma Mekrezi(VTsİOM) tarafından yapılan bir ankette ise vatandaşların yüzde 34'ünün  ülkenin en büyük sorununu konut edinme olduğunü düşündükleri ortaya çıktı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan