PepsiCo 5,8 milyar dolara Rusya'nın Wimm-Bill-Dann'ı satın alıyor

1

ABD'nin PepsiCo şirketi Rusya'nın  önde gelen süt ürünleri üreticilerinden biri olan Wimm-Bill-Dann'ın(WBD) tamamına 5.8 milyar dolar değer biçerek yüzde 66'sını şimdiden satın aldı.

Wimm-Bill-Dann yönetim kurulu üyesi David Yakobaşvili yaptığı açıklamada PepsiCo ile satış anlaşmasını imzaladıklarını açıkladı. Ria Novosti'ye konuşan Yakobaşvili, “PepsiCo'ya hisselerimizi 132 dolardan satmaya kararlaştırdık. Diğer bir ifade ile toplam 5.8 milyar dolara tüm hisseleri satmak için anlaşma imzaladık” dedi.

WBD'nın hisseleri ikiye bölünmüş durumda. Yüzde 66'sı ana hissedarların elinde, kalan kısmı  ise borsalarda işlem görüyor.

Ana hissedarlardan yüzde 66'lık payı  3.8 milyar dolara satın alma konusunda anlaşan PepsiCo daha sonra kalan hisseleri satın almak için duyuru yapmayı planladığını açıkladı.

PepsiCo'nun bu anlaşması Rusya gıda piyasasında ikinci önemli adımı olacak. Daha önce 2008 yılının Mart ayında PepsiCo şirketi 1.4 milyar dolar karşılığında Lebedyansko meyve suyu üretici şirketini satın almıştı.

Avrupa'nın en büyük süt üreticisi olan WBD'nın merkezi Moskova'da bulunuyor. Yoğurt, süt, meyve suyu ve diğer hafif içecekleri üreten şirketin Kiev ile Vladivostok arasında 16 ilde 30 üretim tesisi ve Amsterdam'da bir şübesi bulunuyor. Yönetimi Rus ile yabancılardan oluşan şirketin Moskova ve New York Borsası'nda hisseleri işlem görüyor.

Rusya'da süt ürünleri piyasasının yüzde 34'ünü kapsayan WBD, meyveli içecek piyasasının da yüzde 20'sini elinde bulunduruyor.

Anlaşma ile ilgli haberlerin yayınlanması  ile birlikte Moskova Bankalar arası Döviz Borsası'nda WBD hisselerin değeri yüzde 40'a kadar yükseldiği belirtildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan