Çiftçi bilinçlendi, Rusya'dan dönen domates azaldı

48

Rusya'nın Türk tarım ürünlerinde zirai ilaç kalıntısı sebebiyle ithalatı sık sık durdurması üreticilere ders oldu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı  Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, hükümetin aldığı önlemler sayesinde başta Rusya olmak üzere, AB ile diğer ülkelere yapılan yaş meyve sebze ihracatında daha az zirai ilaç ve daha az pestisit kalıntısı görüldüğünü belirtti. Aydemir, bunun da Türk üreticilerinin daha sağlıklı üretim yaptığının ve gıda güvenliğine önem verdiğinin göstergesi olduğuna dikkat çekti.

NTSR Fuarcılık tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası Sera Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı 'Growtech Eurasia 2010' törenle açıldı. Açılışta bir konuşma yapan Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, Türk tarımının her geçen gün adım adım ilerleyerek dünya sıralamasında ön sıralara tırmandığını söyledi.

Gerek tarımsal ürünlerdeki ihracat artışıyla, gerekse teknolojik ilerlemelerle ve iyi tarım uygulamalarıyla Türkiye'nin tarımsal zenginlikleri ve kaynaklarıyla her geçen gün yeni bir başarı öyküsü yakaladığını ifade eden Aydemir, "Türk tarımının geleceği açıktır. Devletimiz, bakanlığımız, ülkemiz, 12 bin bitki çeşidiyle 3 bin 905 adetlik endemik bitki çeşidiyle Ortadoğu ve Avrupa'da ön sıradaki yerinin kıymetinin farkındadır. Ülkemizin gen kaynaklarını korumayı temel olarak amaçlayan dünyanın üçüncü büyük gen bankasını geçtiğimiz aylarda hizmete açarak büyük bir boşluğu doldurmuş ve ülkemizin gen kaynaklarını korumak için de büyük bir adım atmış bulunmaktayız." dedi.

AB ile müzakerelerde 12'nci faslın açıldığını ifade eden Aydemir, bu faslın en önemli ayağının da 'güvenilir gıda' olduğuna dikkati çekti. Aydemir, hayvansal ve bitkisel üretimde çiftlikten çatala, tarladan sofraya olan tüm üretim aşamalarında gerekli olan halkaları bir bir sağlamlaştırarak güvenilir gıda konusunda hiçbir şüpheye meydan vermeyecek uygulamaları aralıksız uyguladıklarına vurgu yaptı. Aydemir, bu uygulamalar sayesinde son yıllarda Rusya ve AB ülkeleriyle olan meyve sebze ticaretinde daha az ürünün geri döndüğünü ifade etti.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da turizmden sonra tarımda da başkent haline gelen Antalya'da yılda 1 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı yapıldığına dikkati çekti. Türkiye'nin yaş meyve sebze üretiminde dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sırada olduğunu anlatan Vali Altıparmak, Antalya'dan yapılan ihracatın yüzde 77'sini tarım ürünlerinin oluşturduğunu söyledi.

NTSR Fuarcılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu da, Avrupa'nın en büyük tarım teknolojileri fuarını düzenlediklerini bildirdi. Fuara 6 ülkeden alım heyetleri geldi, 25 ülkeden 137 şirket stant açtı. Fuarı 55 ülkeden sektör temsilcileri ziyaret edecek. Fuarda tarım sektöründe ortaya çıkan yeni teknolojiler, gıda güvenliği, süs bitkileri teknolojileri sergileniyor.

ŞABAN GÜNDÜZ, ÖZKAN MAYDA, Antalya, Zaman