ABD'li diplomatlara göre Gazprom en stratejik tesis

4

ABD büyükelçilerinin gizli yazışmalarına yer vermeye devam eden WikiLeaks.org sitesi Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom hakkında 'ABD açısından dünyanın en önemli doğal gaz tesisi' olduğunu ifade eden belge yayınladı.

ABD büyükelçilerinin raporlarının yayınlandığı WikiLeaks'de "akbabaya" benzetilen Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom, bu kez en önemli stratejik kurumlar listesinde yer aldı. WikiLeaks'in ABD'nin ulusal güvenliği açısından önemli görülen dünya genelindeki önemli tesislerin listesinin yayınlandığı belgede Gazprom'un Yamalo-Nenets Özerk bölgesinden Batı Avrupaya'ya gaz taşıyan boruhattına 'dünyanın en önemli tesisi' ibaresi kullanıldı.

Yayınlanan yeni belgeye göre 2009 yılının başlarında ABD Dışişleri Bakanlığı kendisine bağlı yurtdışı temsilciliklerinden bulundukları ülkelerin stratejik önem taşıyan tesisleri ile ilgili bilgi toplamalarını istedi.

Listede dünyanın farklı coğrafyalarına ait ilaç fabrikaları, madenler, petrol tesisleri, denizaltı kabloları ve boru hatları yer alıyor. Belgeyi hazırlayanlara göre bu tesislerin hasar görmeleri halinde ABD'nin sağlık, ekonomi ve güvenlik çıkarları da bunlara bağlı olarak zedelenebilir.

Listede İngiltere'nin savunma şirketi BAE Systems, Kongo'nun kobalt üretim madeni, Avustralya'nın panzehir üretim fabrikası ve Danimarka ensülin üretici şirketi de bulunuyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan