Ruble iki yıl sonra serbest dalgalanacak; Rusya 2011'de yüzde 5 büyüyecek

1

Uluslararası rezerv kuru olarak dolara alternatif geliştirmeye çalışan Moskova rublenin etkisini artırmak için çalışmalara hız veriyor. Çin'le karşılklı olarak ticarette ruble ve yuan kullanılmasının önünü açan anlaşmayı parafe eden Moskova, rublenin serbest dalgalanması için de çalışmalara başladı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı  Sergey İgnatiyev verdiği bilgide, "Biz serbest dalgalanma rejimine doğru gidiyoruz. Önümüzdeki iki yıl içinde bunu başarabileceğimize inanıyorum" dedi.

Rusya'nın 2011'da yüzde 5 büyüyeceğini tahmin ettiklerini ifade eden İgnatiyev, resmi olarak öngörülen yüzde 4,2'lik büyümenin üzerine çıkılacağını söyledi. Uluslararası araştırma kuruluşlarının verilerine göre de petrol fiyatları önümüzdeki yıl 100 doların üzerine çıkacak. Bu durumda Rusya önümüzdeki yıldan itibaren sıfır açıklı bütçe yapabilecek.

2010 için de yüzde 5 büyüme tahmin ettiklerini, ancak kurak geçen yaz, yangınlar ve sanayi üretiminde beklenen büyümenin gerçekleşmemesinin bu rakamın yüzde 3,8'da kalmasına neden olduğunu kaydetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan