LC Waikiki Rusya’da 50 mağaza açıyor-ÖZEL

40

Çocuk ve genç hazır giyimin öncülerinen LC Waikiki Rusya'da dev yatırıma hazırlanıyor. 2012 sonuna kadar Moskova, St. Petersburg ve Rusya'nın farklı kentlerinde 50 mağaza açmayı planlayan LC Waikiki toplam 75 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. Şirketin Rusya'daki ilk mağazası da St. Petersburg kentinde 25 Aralık'ta açılıyor. Moskovski Vokzal semtinde Galeriya ticaret merkezinden faaliyete başlayacak LC Waikiki, bin 400 metrekarelik bir alanda müşterilerine hizmet verecek.

Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk, Kazakistan ve Irak'ta açtığı mağazalarla Türk ihracatına büyük katkı  sağlayan şirket yurt dışındaki faaliyetlerini 19 ülkeye çıkaracak. Almanya, Fransa, Rusya, Suudi Arabistan ve Suriye'de çalışmalarına başlayan LC Waikiki, 2020'de Avrupa'nın en başarılı ilk üç şirketi arasına girmeyi hedefliyor.

Cihan Haber Ajansı'na değerlendirmede bulunan LC Waikiki markasının yer aldığı Tema Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Rusya ve Türkiye arasında son dönemde ilişkilerin ciddi bir şekilde geliştiğini ve Rusya'da önemli fırsatlar gördüklerini söyledi. Rusya piyasası ile ilgili değerlendirmede bulunan Küçük, "Rusya'yı öncelikli yatırım alanı olarak belirledik. Moskova dışındaki bölgelerde henüz alış veriş merkezleri alt yapısı tamamlanmış değil. Buralarda yer alabilmek halen mümkün. Pazar açısından da büyüyen bir yapısı var. İki ülke siyasi ilişkilerinin geldiği noktayı düşündüğümüzde yatırımlar açısından önümüzün açık olduğunu görüyoruz" dedi.

İki ülkenin önümüzdeki beş yıl içinde 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefi koyduğunu hatırlatan Küçük, vizelerin kalkmasının ardından gidiş gelişlerin hızlı bir şekilde artacağını kaydetti. Rus turistlerin tatil için Türkiye'ye yoğun bir şekilde geldiklerini de ifade eden LC Waikiki'nin ortaklarından Küçük, markalarının Ruslar arasında bilinirlilik açısından da avantajları olduğunu söyledi.

Haftada bir mağaza açıyor

Türkiye'de 300'ün üzerinde mağaza ile çalışmalarını sürdüren LC Waikiki, haftada bir yeni mağaza açıyor. 6-7 aydır parekende sektöründe işlerin yolunda olduğu bilgisii veren Küçük Türkiye ile ilgili hedeflerini de açıkladı: "Türkiye'de haftada bir mağaza açıyoruz. 2011 sonunda 360 civarında mağazaya ulaşmış olacağız. 2010 sonunda 1,4 milyar dolar olmasını beklediğimiz ciromuz da, 2011 sonunda 2 milyar dolara ulaşacak. Mevcut on bin çalışanımızın sayısını da artıracağız. Gelecek yıl en az bin kişiye daha istihdam sağlamayı hedefliyoruz"

Türkiye'de parekende piyasasında krizin aşıldığını ve çok olumlu gelişmeler yaşadığını ifade eden Küçük, "Önümüzdeki dönemde de herhangi bir kırılganlık görmüyoruz. Genel tekstil sektörü açısından baktığımızda girdi maliyetlerinin yüksek oluşu rekabet şansını azaltıyor. Türk hazır giyim sektörünün hızlı ve esnek yapısının yanısıra katma değeri yüksek kaliteli ürünlere yönelik çalışmaları ile krizden çıkacağını düşünüyorum" tavsiyesinde bulundu.

Avrupa'nın en başarılı  üç firmasından biri olacak

2020 yılına kadar Avrupa'nın en başarılı üç firmasından biri olmak gibi bir vizyonları olduğunu kaydeden Küçük, buna tam inanıyoruz dedi. Değişime hızlı tepki vermek, kendi sektörüne odaklaşmak, kazandığını yine sektöre yatırmak, insan kaynağı ve teknoloji yatırımlarına da önem vermek LC Waikiki'nin benimsediği temel prensipler arasında yer alıyor.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan