Rusya Türkiye'deki mal varlıklarını teröre karşı sigortalatacak

1

Rusya Dışişleri Bakanlığı  yurtdışındaki tüm mal varlıklarını çeşilti tahribatlar ve terör saldırılarına karşı sigortalatmak için ihale açtı. Terör saldırılarından korunmak için bir kısım ülkeleri belirleyen Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi yüksek risk taşıyan ülkeler arasına yerleştirdi.

Gazete.Ru sitesinin haberine göre Dışişler Bakanlığı Devlet İhaleleri Sitesi'nde 2011 ile 2013 yıllar arasında tüm yurtdışı varklılarını sigortalamak için ihale duyurusunu yaptı. 11 Aralık'ta başlatılan ihalede tüm mülkiyetin sigortalanması için Dışişler Bakanlığı 16 milyon dolar teklif veriyor. Bakanlığın sahip olduğu mülkiyetin değeri ise 4 milyar dolara eşit, ve en büyük bölümü 1 milyar 40 milyon dolar ile ABD'deki gayrimenkülü kapsıyor.

Bulunduğu coğrafyalara göre üç farklı gruba ayrılan mülkiyet arasında en pahalıları  Avrupa, Asya, Avustralya ve Pasifikteki'ler olduğu tespit edildi. Burada bulunan tüm varlıkların toplam fiyatı 2.3 milyar dolara eşitken, sigortalanmaları için Bakanlık 9 milyon dolar öneriyor. İkinci grup Dışişler Bakanlığın Kuzey Amerika, BDT ve Baltik ülkelerde sahip olduğu mülkiyet olarak belirlendi, varlıklara 1.4 milyar değer biçildi. Bakanlık buradaki varlığı için ise 4.8 milyon dolar vermeye hazır. Üçüncü gruba ise Afrika, Güney Amerika gibi ülkeler yer aldı, bu ülkelerde bulunan mülkiyetin değeri 0.4 milyar dolar olarak belirlendi, sigortalanması için ise 2 milyon dolar teklif edildi.

Ayrıca Bakanlık riskli olarak gördüğü bölgelerde mülkiyetini terör saldırılardan da korumayı amaçlıyor. Daha yüksek ödemeler teklif eden Bakanlık terör saldırılarıların ödeneklerini şirketlerin tekliflerine açık tutuyor. Tehlikeli noktalar olarak Dışişler Bakanlığı altı avrupa ülkesini belirledi. Türkiye'nin de bulunduğu ülker arasında İspanya, Kıbrıs, Makedonya, Sırbistan, Karadağ yer aldı. Ayrıca 11 Latin Amerika ve 12 Asya ülkesindeki varklıklarını da terör saldırılarına karşı sigortalamak isteyen Rusya bu listede Afganistan, İran, Hidistan, Suriye, Boliviya, Brezilya, Venezuella ve Kolumbiya gibi ülkelere yer verdi.

Dışişler Bakanlığı'nın yayınladığı  verilere göre Rusya Türkiye'de 76 milyon 909 bin dolarlık  mülkiyete sahip.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan