Rusya 22 ton mandalinayı geri gönderdi

4

Rusya, 22 ton Türk mandalinasını  geri gönderdi. Rus ilgili makamlara göre, bunun gerekçesi yine Akdeniz sineği. Kasım ayında Rusya aynı gerekçelerle 50 ton mandalina ve 24,5 ton portakalı, Aralık ayında da dokuz ton greyfurtu “aşırı hormon” nedeniyle Türkiye’ye geri iade etmişti.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı  Novorossiysk limanında Türkiye’den getirilen 22 ton mandalinanın gümrükten giriş yapılmasına izin verilmedi. Cihan’a konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “Rosselhoznadzor yetkilileri Türkiye’den getirilen 22 ton mandalina üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Kuruma bağlı laboratuvarda yapılan araştırmada Türk mandalinasında Akdeniz sineği bulundu. Bu gerekçeyle 22 ton mandalinanın Rusya Federasyonu’a sokulmaması ve Türkiye’ye geri gönderilmesi hususunda karar aldık” dedi

Türk meslektaşlarımızla sorunu çözeceğimize inanıyoruz

Kasım ayında da yaklaşık 80 ton narenciyenin Akdeniz sineği gerekçesiyle geri gönderildiğini hatırlatan Alekseyenko, Türk yetkililerle konunun masaya yatırılması gerektiğini yine tekrarladı. Alekseyenko, “Rosselhoznadzor olarak şuna inanıyoruz: Türk meslektaşlarımızla elele vererek tüm sorunları çözebiliriz. Ki daha önce de bunun başarılı örneklerini yaşadık. Dolayısıyla tekrar Türk meslektaşlarımızla yapıcı bir diyaloga ihtiyacımız var” diye çağrıda bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan