Doğan Holding Rusya’daki reklam gazetesini satabilir

4

Rusya’nın saygın gazetesi Kommersant’a göre, Doğan Holding'in, Rusya’daki "İz Ruk v Ruki" (Elden Ele) isimli gazetesini satabilir. Rusya’nın en büyük reklam ve ilan gazetesi "İz Ruk v Ruki"nin 180-190 milyon dolara satışı bekleniyor.

Kommersant muhabirleri Pavel Belavin ve Tamara Djodjua imzalı haberde Doğan Holding’in kontrolündeki Rus “Pronto-Moskova” yayınevinin satışa çıkarılabileceği belirtildi. Pronto-Moskova yayınevi, Rusya’nın en dev ilan gazetesi İz Ruk v Ruki’ye sahip. Kommersant’a göre, yayınevinin fiyatı ise yaklaşık 180-190 milyon dolar değerinde. Haberde, “Pronto-Moskova’ya sahip olan Türk medya holdingi Doğan Yayın, hisseleri için altı potansiyel  müşteri buldu. Bunların arasında Amerikan medya kurumu Discovery ve Time Warner, Alman RTL Group, İngiliz Apax Partners, iki ABD’li kurum KKR ve TPG Capital var. Satış, Doğan Yayın’ın üç milyar dolardan fazla vergi cezası ile bağlantılı” denildi.

Doğan’ı Türkiye’nin dev medya holdingi olarak tanıtan Rus gazete, 2009’da gelirinin 1,575 milyar dolar olduğunu ve Türkiye, Rusya (Pronto-Moskova), Almanya (matbaa), Romanya (Kanal D televizyonu) ve başka ülkelerde kurumları bulunduğunu yazdı.

Rusya’da Doğan’a ait İz  Ruk v Ruki gazetesinin Mayıs-Ekim 2010’da okuyucu sayısı ortalama üç milyon 800 bin olduğunu belirten Kommersant, “Doğan’a ait Hürriyet gazetesi Hollanda Trader Media East (TME) kurumunun yüzde 67,3’e sahip. Trader Media Esat ise Pronto-Moskova yayınevinin yüzde yüz hisse senedine sahip. Pronto-Moskova Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Baltık cumhuriyetlerinde faaliyet gösteriyor. Pronto ayrıca gayrımenkul, ulaşım ve çalışma ile ilgili yayınlara, irr.ru, job.ru ve başka portallara sahip. TME hesablarına göre, Pronto-Moskova’nın 2009’daki geliri 129,2 milyon dolar. Bu da TME’nin toplam gelirinin yüzde 84,4’ünü oluşturuyor... Bu rakamları göz önünde bulunduran Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi Genel Müdürü Vladimir Sungorkin’e göre Pronto-Moskova’nın fiyatı yaklaşık 180-190 milyon dolar” diye yazdı.

Habere göre, Kommersant’ın ulaştığı  Doğan Yayın’ın yatırımcılarla ilgili dairede, Pronto-Moskova hisseleri için istekte bulunanların olup olmadığı sorusuna net bir yanıt verilmedi. Doğan yetkilisi Kommersant’a, “Danışmanla ortak olarak biz kurumumuzun ve ona bağlı kurumlarımızın yeniden yapılanmasıyla ilgili süreci, ayrıca da ilgi duyan taraflarla çeşitli işbirliği varyasyonları arayışını yürütüyoruz” dedi. Rus gazetesine konuşan TME’nin yatırımcılarla ilgili daire Başkanı Apaladji Dayan, “Doğan Yayın yönetimi, yakın zamanda satışa çıkardığı hisse listesini yayınlayacak. Şu anda bu listeye TME dahil edilmemiş” dedi. Kommersant’a göre, Dayan bahsettiği listenin ne zaman yayınlayacağıyla ilgili net bilgi vermedi. Pronto-Moskova Genel Müdürü Fyodr Ogarkov ise şu anda kendilerinin ve bağlı oldukları TME’nin satış sürecinde olmadığını iddia etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan