İş Bankası Sofia Bank alım işlemlerini iki ay içinde tamamlıyor

9

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, 2011 yılında şube ağını genişletmeye devam edeceklerini belirterek, "Erbil ve Bağdat şubeleri 3 ay içinde açılacak. Rusya'daki banka alımı anlaşması 2 ay içinde sonuçlanacak" dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İş Bankası Emeklileri Derneği'nin Bursa Lokali'nin açılışına katıldı. Burada basın mensuplarının İş Bankası'nın, Rusya'daki Bank Sofia yatırımı ile ilgili son durumu hakkındadaki soruyu yanıtlayan Genel Müdür Ersin Özince, sürecin önsözleşme aşamasına gelindiğini söyledi.

Rusya'nın güvenlik onayını vermesinin ardından devir bilançolarının çıkartılacağını ifade eden Özince, "Tahmin ediyorum ki 2 ay içinde Bank Sofia alımını yapacağız. Bank Sofia 15 şube ve temsilciliği bulunan küçük bir banka. İş Bankası'nın uzun soluklu yaklaşımı ile zaman içinde büyütebileceğimizi, geliştirebileceğimizi düşünüyoruz. Zaten iştirakimiz Şişe Cam'ın Rusya'nın çeşitli yerlerinde birçok yatırımı var. Bu da finans alanındaki yatırımımız olacak" diye konuştu.

Genel müdürlüğü Moskova'da olan ve 400 çalışana sahip Sofia Bank'ın Moskova, Balakovo, Samara, Saint-Petersburg, Saratov ve Novosibirsk şehirlerinde 6 şubesi ve 7 temsilciliği bulunuyor. Bank Sofia, 31 Aralık 2009 tarihi itibarıyla 127 milyon dolar aktif toplamına ve 28 milyon dolar özkaynağa sahip.

Sofia Bank'ın yüzde 57'lik hissesini yönetim kurulu başkanı Nikolay Şutov kontrol ederken, otomobil yedek parça disribütörü Rabotek yüzde 26,51'lik hissesini ve izolasyon maddeleri üreticisi JSC Balakovorezinotehnika da yüzde 16,13'lük oranını elinde bulunduruyordu.

Haberrus