Türkiye örnek oldu; Rusya, Mısır'a da nükleer santral kuruyor

2

Rusya, Mısır'ın inşa etmeyi planladığı dört üniteden oluşacak ilk nükleer santral inşaatı ile ilgili ihaleye ilgi duyuyor. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Mart 2008'de gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde nükleer işbirliği anlşması imzalayarak Rusya'ya olumlu sinyal vermişti.

Moskova Mersin-Akkuyu nükleer santral inşaatında olduğu gibi, Mısır'a inşa edilecek nükleer santrali de tamamı ile finanse edecek. Santralin tüm hisselerinin Rusya'ya ait olup olmaması ile ilgili belirsizlik sürerken, Kahire Moskova'nın nükleer santralle ilgili teklifini olumlu karşıladı.

Rusya Enerji ve Ticaret Bakanı  Viktor Hristenko ile bir görüşme yapan Mısır Ticaret ve Endüstri Bakanı Raşid Muhammed Raşid, Mısır'ın ilk nükleer santralini finanse etmek için Rusya'nın hazır olduğunu açıkladı. Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre Raşid yaptığı değerlendirmede, "Santralin inşaatı ile ilgili kredi doğrudan hükümet borçlanması ya da devlet bankaları aracılığı ile olacak. Rusya santralin inşaatın yanısıra santralin işletilmesi yönünde de öneride bulundu. Bu teklifi memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Kahire'nin 184 mil uzağında bulunan El Dabaa bölgesine inşa edilecek nükleer santralle ilgili Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uygunluk kararı vermişti. 2025'e kadar inşa sürecini tamamlamayı planlayan Mısır, ilk üniteyi 2019'da aktif hale getirecek. Çernobil'de meydana gelen kaza sonrası 1986'da nükleer programını durduran Mısır Mübarek'in 2008'de yaptığı Rusya ziyaretinin ardından yeniden başladı.

Mısır'n inşa etmeyi planladığı  nükleer santralin her bir ünitesinin 600 MW kapasitede olması  ve toplam maliyetinin de 1,5-2 milyar dolar arasında olması öngörülüyor.

Dünyanın zengin uranyum rezervlerine sahip olan Mısır'ın halen iki adet deney amaçlı nükleer reaktörü  bulunuyor. Bunlardan birini Sovyetler Birliği 1958'de inşa ederken, ikinci reaktör ise Arjantin'den satın alındı.

Moskova 20 milyar dolarlık yatırımla Mersin-Akkuyu'ya inşa edilecek 4,8 GW gücündeki nükleer santral için hukuki süreci tamamladı. Rusya'nın 2013'te inşaat çalışmalarına başlaması bekleniyor. Türkiye'nin nükleer santralinin ilk ünitesi 2018'de aktif hale gelirken, son reaktör de 2021'de çalışmaya başlayacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan