Kırgızlar Rusya yolunda; 8 ayda 400 bin kişi ekmek parası için göçmen oldu

68

Kırgızistan'da ekonomik sıkıntının yanı sıra sosyal sorunları ile işsiz kalan vatandaşlar, geçimini sağlamak için Rusya'ya akın ediyor.  

Rusya'da Orta Asya ülkelerinden en çok işçisi bulunan Kırgızistan vatandaşlarının her gün geçtikçe bu ülkeye akın edenlerin arttığı kaydedildi. Rusya Federal Göç Hizmeti tarafından yapılan açıklamaya göre, nisan ile aralık ayları arasında Kırgızistan'dan Rusya'ya 400 binden fazla vatandaşın girdiği kaydedildi.

Federal Göç Hizmeti Başkan yardımcısı  Yuri Kuşnarev'in 'Göçmen işçilerin günümüzdeki sorunları' adındaki konferansta yaptığı konuşmasında, Orta Asya ülkelerinden gelen işçi sayısının her yıl arttığını belirterek, özellikle Kırgızistan'da bu yılın son 8 ay içinde yüksek rekor işçi sayısı oluşturduğunu kaydetti.

Kuşnarev'in ifadesine göre, Kırgızistan'dan geçtiğimiz yıl 110 bin bu yılın il on ayında ise 102 bin vatandaşın resmi iş başvuru yaptığı açıkladı. Göçmen işçilerin genellikle başken Moskova ve Moskova Bölgesi, St.Petersburg ile Sverdlovki, Sahalanski'nin yanı sıra Ural'da çalışıyorlar. Kuşnarev, Rusya'ya giriş yapan Kırgızistanlı işçilerin resmi iş başvuruların yanında vatandaşlık almak için de taleplerin arttığına değindi.  

Edinilen bilgilere göre, Rusya'da Kırgızistan'dan giden bir milyondan fazla göçmen işçi bulunuyor. Kırgızistan'da yaşayan siyasi olumsuzların devamı ile Rusya'ya akın eden vatandaşların önceki yıllara göre arttığı gözleniyor. Oş ve Celalabad bölgesinde yaşanan kanlı etnik kavga sonucunda yerleşik Özbek asıllı vatandaşların da Rusya'ya göç ettiği kaydedildi.  

Diğer yandan eski Kırgız milletvekili Begalı Nargozuyev'in ifadesine göre, Rusya'da çalışan Kırgızistanlı vatandaşların ülkeye gönderdiği yıllık para miktarının ise bir milyar 500 milyon ABD doları olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Bişkek, Cihan Haber Ajansı