Rusya ve Türkiye arasında tren-feri seferleri başlıyor- ÖZEL

1802

Rusya ve Türkiye tren-feri hattı ile birbirine bağlandı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Mayıs ayında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde imzalanan Samsun-Kavkas tren-feri hattından ilk sefer 25 Aralık'ta gerçekleşecek.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı  Kavkaz ve Türkiye’nin Samsun limanları arasında uluslararası demiryolu feribot ulaşımı için tüm hazırlıklar tamamlandı. İlk sefer 25 Aralık’ta Samsun limanında başlayacak. İki ülkeyi ulaşım açısından birbirine bağlayacak hatla ilgili daha önce Rusya ve Türkiye ulaştırma bakanlıkları arasında anlaşma imzalanmıştı.

100_1704Demiryolu feribot ulaşımını  Rus Black Sea Ferry Investment taşımacılık şirketi yapıyor. Şirketin yüzde 51’i Rusya Demiryolları (RJD) kurumuna, yüzde 49’u Reserve Capital Enterpising Corporation şirketine ait.

Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Black Sea Ferry Investment şirketi Genel Müdürü Hokim Matçanov, beş yıldır proje üzerinde çalışma yaptıklarını belirtti. Matçanov, "Kavkaz-Samsun feribot ulaşımının çok avantajları var. Bugün demiryolu taşımacılığı, Türkiye’den Moskova’ya 20 günde yapılıyor. Burada Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna ve Rusya güzergahı kullanılıyor. Şimdi ise Samsun hattı ile 7-10 günde yapılacak. Kavkaz-Samsun sefer süresi 24 saat. Seferler haftada iki gün gerçekleşecek, bu da ayda 640 vagon demek" şeklinde konuştu.

Samsun limanında güçlü bir feribot iskelesinin kurulduğunu kaydeden yetkili, "Gönderilecek sevkiyat arasında Türkiye’den Rusya’ya inşaat malzemeleri, gıda, meyve ve sebze yer alması bekleniyor. Rusya’dan Türkiye’ye ise pamuk, tekstil, kimyasal, metal, kömür, sıvı gaz ve petrol ürünleri ve çeşitli yağlar var. Şimdilik Feruz ve Smat isimli feribotlar çalışacak”

dedi.

Kavkaz-Samsun ikili ilişkilere önemli katkı sağlayacak

100_1710Kavkaz-Samsun hattının Rus-Türk ilişkilerine önemli katkı sağlayacağını kaydeden Matçanov, "Moskova-Ankara ilişkileri her yönüyle gelişiyor. Burada ticari-ekonomik ilişkilerin önemi büyük. Yeni işletime açılan Kavkaz-Samsun hattı, bu ilişkilerin artmasına ivme kazandıracak. Ayrıca Rusya ve Türkiye başka ülkeler için ticaret köprüsü olacak. Bu hat sayesinde sadece Türkiye değil, Suriye, Irak ve İran’a da sevkiyat yapılacak. Ayrıca bu ulaşım yoluyla Türkiye’den Rusya, Kazakistan ve başka Orta Asya ülkelerine sevkiyat öngörülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan