Rusya 100 wat üzerindeki lambaları yasaklıyor

2

Rusya’da yeni yıldan itibaren 100 wat üzerindeki lambalardan vazgeçiyor. Rus basını bugünkü armud figürüne benzeyen lambanın yaklaşık 100 yıldır hizmet ettiğine işaret ediyor.

Rusya’da 1 Ocak 2011’den itibaren 100 wat ve daha yüksek voltlu elektrik lambalarının satışı yasaklanıyor. Makamlar ilk olarak uygulamayı Moskova metro istasyonlarından başlattı. Metro istasyonlarında elektriğe tasarruf amacıyla 100 wattan yukarı lambalar küçük voltlu lambalarla değiştirildi.

Resmi 1. Kanal televizyonuna konuşan Moskova Metrosu Elektrik Dairesi Baş Mühendisi Aleksandr Kozlov, “Görüyorsunuz her yer ışıklı oldu ve vatandaşlar çoğu yerde kitap okumaya başladı. Eskiden de metroda okuyorlardı, ama böyle fazla değildi” dedi. Uzmanlar metroda küçük voltlu lambaların daha ucuz ve parlak olduğunu belirtiyor. Ve şimdi sıra evlerde. Rus basınına göre, 2014 yılına doğru ülkede yüksek voltlu lambalar kalmayacak.

Bu yasaktan haberdar olan vatandaşların  şimdiden mağazalara “saldırarak” toptan yüksek voltlu lamba aldığı da gelen haberler arasında. Örneğin Voronej bölgesinde 1 Ocak’tan itibaren fiyat artışı iddiasıyla vatandaşlar mağazalardan çok sayıda gıdanın yanında lamba almayı da ihmal etmiyor.

"Lambayı  biz icat ettik"

Rusya, lambanın ilk olarak kendilerinin icat ettiğine inanıyor. “Ogni Moskvı” (Moskova Işıkları) müzesi Başkanı Nataliya Potapova’ya göre, 1872’te Rus bilim adamı Lodıgin ucuz ışıklandırma sistemi icat etti. Potapova'ya göre lambayı Amerikan bilim adamı Thomas Edison değil, Rus bilim adamı Lodıgin keşfetti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan