Rusya 2011 tavuk kotasını 350 bin tona çekti

2

Tavuk eti ihtiyacının önemli bir kısmını yurt dışından ihraç ettiği dondurulmuş  tavuk eti ile karşılayan Moskova, kotayı giderek daraltıyor. 2010'da 780 bin ton olan kota 2011 için 350 bin tona çekildi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in "2011'den sonra tavuk eti almayalım" önerisine bir ay önce yeşil ışık yakan hükümet, artan tavuk eti fiyatları nedeni ile en az 350 bin ton alım yapılmasını kararlaştırdı.

Rusya Federal Sağlık Dairesi Başkanı Genadi Onişenko tavuk etinin dondurulması yönteminin çok geride kaldığını ve sağlık açısından bu tür ürünlerin zararlı olduğunu açıklamıştı. Rusya Federal Tüketici Hakları Koruma Servisi de 2011'in başından itibaren dondurulmuş tavuk eti ithalatına izin vermeyeceklerini duyurmuştu.

Rusya dondurulmuş  tavuk ithal edilmesinin 1 Ocak 2011'den itibaren yasaklanmasını da tartışıyor. Rusya Federal Sağlık Dairesi Başkanı Onişenko Mart 2008'de alınan yasak kararını uygulayacaklarını ifade ederken, büyük çoğunluğu Amerika'dan olmak üzere tavuk ithal eden firmalar yasağa tepki gösteriyor.

Rusya Başbakanı Putin geçen ay yerel üretim payının hızlı bir şekilde arttığını ve önümüzdeki yıllarda tavuk ithal etmeye gerek kalmayacağını açıklamıştı. Bir kaç yıl önce ABD'den 1,5 milyon ton tavuk ithal edildiğini hatırlatan Putin, bu rakamın 2010'da 300 bin tona kadar çekilebildiğini örnek göstermişti.

Türkiye'deki tavukçuların Rusya pazarı ile ilgili hayalleri ise bir seferlik denemenin ardından sonuçsuz kaldı. Uzmanlar Türk tavukçular için Rusya'da helal tavuk sektöründe yatırım yapmayı tavsiye ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan