Rusya 2 Türk beyaz et üretici şirketine geçici ithalat yasağı getirdi

68

Rusya, iki Türk tavuk eti üretici firmaya geçici olarak ithalat yasağı getirdi. Rus makamlar, söz konusu şirketlerin Rusya Federasyonu’nun uyguladığı kriterlere uymadığını gerekçe gösteriyor. Cihan’a konuşan ilgili Rus merciler, yasağın geçici olduğuna işaret ederek, Türkiye’den garanti mektubu beklediklerini kaydetti.


Rusya Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor), beyaz et üreticisi iki Türk firmasına 7 Ocak 2011’den itibaren ithalat yasağı getirdi. Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Nikolay Vlasov’un imzaladığı talimatta şöyle denildi: "Rusya Bitki Koruma ve Karantina Servisi ve Türkiye Cumhuriyeti veteriner servisi yetkilileri ortaklaşa olarak 1-13 Kasım 2010’ta iki Türk et üreticisi şirketinde denetlemede bulundu. Denetleme sonuçlarına göre Türkiye’nin bu iki şirketiyle ilgili 7 Ocak 2011’den itibaren geçici olarak ithalat yasağı uygulanacak. Türk şirketlerin isimleri şöyle:

- № К-626 Bupilic Entegre Gida San. Tic. A.S (tavuk eti üreticisi)

- № K-597 Banvit A.S. Kemalpasa Hindi Kesimhane (tavuk eti üreticisi)

Bu bilgi uygulamaya konulsun, Rusya Federasyonu bölgelerindeki yetkili veteriner ve ayrıca ilgili kurumların bilgisine ulaştırılsın.

Başkan Yardmcısı N.A.Vlasov."

Türkiye’den garanti mektubu bekliyoruz

Cihan’a konuşan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, uygulamanın geçici olduğuna işaret ederek, “Bizim yasak gerekçemiz, söz konusu Türk şirketlerin ilgili Rus kriterlerine, taleplerine uymaması. Biz Türk meslektaşlarımızla konuyu görüştük. Onlar bu iki şirkette yapacağı tekrar denetleme sonuçlarını ve ayrıca istediğimiz taleplerle ilgili garanti mektubunu bize gönderecek. Hepsi bu. Rosselhoznadzor da yazıyı alır almaz geçici yasağı kaldıracak” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan