Bakü, AB ile enerji anlaşması imzaladı; Nabucco'ya Azeri gazı tamam

8

Hazar enerji kaynaklarına Rusya'yı  by-pass ederek ulaşmak isteyen Avrupa Birliği Azerbaycan'la enerji alanında stratejik işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya bölgede temaslarda bulunan AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bakü'de imza koydu.

Yeni enerji tedarik hattının AB enerji güvenliğini artıracağına değinen Barroso, "Bu anlaşma Avrupa'nın doğrudan Hazar enerji kaynaklarına ulaşmasını sağlıyor. Böylece Güney Koridor daha reel hale geliyor" dedi. Barroso anlaşmanın sadece AB açısından değil, Azerbaycan için de enerji yollarını çeşitlendirmesi açısından stratejik değerde olduğunu söyledi.

aliyev_barroso2Ortak basın toplantısında Azerbaycan'ın AB'nin 'Doğu Ortaklığı' projesinde yer aldığını hatırlatan Aliyev de Azerbaycan'ın 1990'lı yılların başlarından itibaren bağımsız ve şeffaf bir enerji politikası yürüttüğünü böylece ülkeye milyarlarca dolarlık enerji yatırımı geldiğini söyledi. Halen 7 adet petrol boru hattı ve farklı pazarlara ulaşabilecek doğalgaz sevk imkanına sahip olduklarına değinen Aliyev, "Biz başından bu yana Güney Enerji Koridorunu destekliyoruz. Bu çerçevede Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattı bunun ilk adımları... Bugün imzaladığımız ortak deklarasyonun de iyi bir geleceği olacağını ümit ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev'le Avrupa Enerji Komiseri Gunther Oettinger de ortak çalışma grubu oluşturulması konusunda bir anlaşma imzaladı. Çalışma grubunun iki aylık sürelerle Aliyev ve Barroso'ya rapor sunmaları kararlaştırıldı.

Doğalgaz anlaşması ile ilk kez Azerbaycan resmi olarak Avrupa'ya doğalgaz sevkıyatı yapacağını  taahhüt etmiş oldu. Ancak Bakü hangi hattan ne kadar doğalgaz sevkıyatı yapılacağı konusunda henüz karar vermiş değil.

AB'nin Güney Koridor olarak tanımladığı enerji hatlarına Nabucco'nun dışında ITGI, Beyaz Akım ve TAP (Trans-Adriyatik) gibi bir dizi enerji boru hatları dahil. ITGI ve TAP da Türkiye üzerinden Yunanistan ve İtalya'ya ulaşacak doğalgaz boru hatlarını oluşturuyor.

Bakü temaslarının ardından dünyanın en büyük dördüncü doğalgaz rezervlerine sahip Türkmenistan'a geçen AB heyetinin, Aşkabat'la da doğrudan enerji tedariki konusunda anlaşma sağlaması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan