LC Waikiki Rusya pazarına girdi; hedef 50 mağaza

309

Fransa'da kurulan LC Waikiki'yi 1997 yılında satın alarak bir  Türk şirketi haline getiren Tema Holding, Rusya ya açmayı planladığı 50 mağazadan ilkini Saint Petersburg'da açtı. Kuzeyin başkenti St. Petersburg'un en lüks alışveriş merkezlerinden biri olan Galeriya da açılan mağaza toplam 1400 metre kare üzerine kurulu.

Yurtdışında 19 ülkeye yapacağı yatırımlarla 2020'de Avrupa'nın en başarılı ilk üç şirketi arasına girmeyi hedefleyen LC Waikiki; Romanya, Irak, Arnavutluk, Kazakistan, Bulgaristan ve Bosna Hersek'in ardından, Rusya’daki ilk mağazsını Saint Petersburg’da açtı. Şirket halen Almanya, Fransa, Suudi Arabistan ve Suriye'deki  çalışmalarına da devam ediyor.

lcwkiki1LC Waikiki Rusya genel müdürü Erkan Akay Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada "LC Waikiki olarak biz Rusya’ya çok önem veriyoruz. Türkiye'de hedeflediği mağazacılık planlaması ve yapılanmasını gerçekleştirmiş bir firma olarak Rusya’da da başarılı olacağımıza inanıyoruz" şeklinde konuştu.

LC Waikiki'nin mevcut yapısıyla, birikimiyle ve ARGE çalışmalarıyla Rusya pazarına konsantre olmuş durumda olduğunu söyleyen Akay, yerel güçlerin yapısı, mevcut nüfusun yoğunluğu ve fiyat odaklı yaklaşım bizim buradaki üstünlüğümüzü açıkça ortaya koyuyor. Bu da bize LC Waikiki'nin  Rusya’daki mevcut yapı içerisinde iyi işler yapabileceğini gösteriyor şeklinde konuştu.

lcwkiki3LC Waikiki'nin Rusya’da diğer firmalardan farklı olarak; kendi mağazalarını açabilen, kendi ürün planlamalarını yapabilen, kendi mağaza personelini yetiştirebilecek ve insan kaynakları ihtiyacını sağlayabilecek bir firma olacağının altını çizen Akay, Türkiye’ye bağımlı olmayan ama pazar içerisinde lider konumlandırılabilen bir marka oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Fransada iki ortağın çabalarıyla kurulan LC Waikiki, 1991 yılında Tema tekstilin kurulmasıyla Türkiye'de satışa başladı. 1997 yılında, Tema tekstil LC Waikiki'nin tüm marka haklarını satın alarak, LC Waikiki'yi bir Türk markasına dönüştürdü.

St. Petersburg, Cihan