Petrolün varili 100 doları aştı

0

Ekonomik toparlanma ve uluslararası  piyasalarda artan talep nedeni ile petrol fiyatları yeniden kriz öncesi seviyelere tırmandı. Londra Brent tipi ham petrolün varili 100,14 dolardan satılırken, Ural tipi petrol de 96,97 dolardan alıcı buldu. Reuters'a açıklamada bulunan uzmanlara göre 2011'in ilk yarısında kısmi yükseliş devam edecek, ancak tarihi 147 dolar seviyesi uzun süre yakalanamayabilir.

Yıl başından bu yana petrol fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesinde Alaska ve Norveç'de petrol üretiminde yaşanan düşüşün de etkili olduğu belirtiliyor. Kuveyt Petrol Bakanı Abdullah Al-Sabah bu hafta içinde 100 doların aşılabileceği öngörüsünde bulunmuştu.

OPEC'in artan fiyatlarla ilgili olağanüstü bir toplantı yapması da beklenmiyor. Bu hafta başında Kahire'de bir araya gelen OPEC ülkeleri enerji bakanları petrol fiyatlarının istikrarlı olduğunu, üretimde herhangi bir artışın gerekli olmadığını kaydetmişti.

Petrol fiyatlarının aşırı yükselmesine Avrupa'da etkili olan soğuk havalar ve dolar kurunun zayıflaması da gerekçe olarak gösteriliyor. Geçen yıl petrol varil fiyatları 70-80 dolar aralığında dalgalanırken, artan fiyatlar en çok da Rus petrol şirketlerine yaradı.

Yıl başından bu yana petrol ve gaz şirketlerinin ruble bazlı MICEX indeksinde değerleri ortalama yüzde 4,71 arttı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan