Benzinin litresi 1 dolara yaklaştı; Ruslar tepkili

14

Uluslararası piyasalarda petrol varil fiyatlarının 100 dolar seviyesini bulması Rusya ekonomisi açısından olumlu görülürken, pompa çıkış fiyatlarına yansıyan zamlar tüketiciyi zor durumda bırakıyor. Yılbaşından bu yana yüzde 1,6 zam yapılan benzinin litresi 28 rubleden (90 cent) satılıyor. 98 oktan benzin ise 29 rubleye (yaklaşık 1 dolar) çıkarken, yüzde 1,9 zamlanan mazot ise 25,80 rubleye yükseldi.

The Moscow News'e değerlendirmede bulunan sürücü Sofya, "Tamamı ile petrol üreticisi olan bir ülkede bu rakamları benzine ödemek çok saçma. Petrol şirketleri her zaman bizim aleyhimize büyüyor" değerlendirmesinde bulundu. Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Rusya'da önümüzdeki günlerde pompa çıkış fiyatlarına ek zamların yapılması bekleniyor.

Rusya merkezli enerji analiz kurumu Kortes uzmanı Pavel Strokov'a göre uluslararası piyasalarda artan petrol fiyatlarının en büyük gerekçesi avrupada aşırı soğuk geçen kış. Strokov'a göre önümüzdeki günlerde fiyatlar artmaya devam edecek.

Rusya'nın Komi gibi bazı bölgelerinde pompa çıkış rakamlarına yüzde 9'un üzerinde zam geldi. Ruslar'ın tek tesellisi ise Almanya ve İngiltere gibi bir çok Avrupa ülkesinde benzinin 2 doların üzerinde satılıyor olması.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan