Vergisiz alışveriş lideri Rusya oldu

95

Türkiye'ye geçen yıl gelen yabancı ziyaretçilerin, vergisiz alışveriş hizmeti olan Tax Free alışverişte yaptıkları toplam harcamada yüzde 24 artış yaşandı.

Tax Free- Vergisiz Alışveriş hizmetini 15 yıldır sağlayan Global Blue Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl toplam içerisindeki yüzde 11 payla en çok harcamayı yapan Rusya Federasyonu birinci oldu.

Rusya'yı, İran ve Azerbaycan takip etti. İlk üçte yer alan bu ülkeler, toplam Tax Free alışverişin yüzde 31'ini gerçekleştirdi.

Geçen yıl Tax Free alışverişteki toplam harcamada yüzde 24 artışa rağmen, kişi başına yapılan harcamada ise düşüş gözlendi. Turistler, 2009 yılında kişi başı ortalama 842 lira harcarken, 2010 yılında yüzde 9 düşüşle 765 lira harcadı.

Tax Free alışverişte, 2010 Top-15'deki ülkelere bakıldığında; geçtiğimiz yıl Çin ve Lübnan listeye girerken, Gürcistan ve İngiltere alt sıralara geriledi.

Geçen yılki veriler, ülkelere göre yüzdelik artış olarak değerlendirildiğinde, en çok harcamayı yapan Rusya Federasyonu'nda yüzde 28 artış, bir önceki yıla göre ikinci sıraya yükselen İran'da yüzde 60 artış, daha önce top 15'te yokken bu sene vizelerin kaldırılmasıyla kendini gösteren Lübnan'da yüzde 121 artış kaydedildi. KKTC'nin geçen yıl yaptığı alışverişte ise yüzde 5 gerileme gözlendi.

Hürriyet