Мedvedev Davos'a bir kaç saatliğine gidecek

1

Domodedovo havalimanında yaşanan terör saldırısı nedeni ile daha önce Davos ziyaretini iptal eden Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bu sefer bir kaç saatliğine forumda bulunacağını duyurdu.

Kremlin'den yapılan açıklamada Medvedev'in Davosa gideceğini ancak ziyaretinin kısa süreceği bildirildi. Rusya'nın inovasyon yatırımları açısında Davos'taki programın önemli olduğu belirtilen açıklamada Medvedev'in akşam saatlerde Moskova'ya döneceği kaydedildi.

Medvedev'in Davos'ta dünyanın önde gelen yüzden fazla yatırımcısı ile görüşeceği belirtildi. Toplantının kapalı kapılar ardında gerçekleşeceği kaydedildi.

 


Ayrıca Medvedev'in Davos Ekonomik Forumu'nun açılış konuşmasını yapacağı ifade edildi. Daha önceki programa göre Medvedev Davos'ta iki gün kalması planlanıyordu.

Pazartesi 35 kişinin öldüğü 100'den fazla kişinin yaralandığı havalimanı terör saldırısnın ardından Medvedev gideceği Davos Dünya Ekonomik Forum programını iptal ettiğini duyurmuştu.

Davost'ta ayırca İsrail'i ziyaret edemeyen Medvedev ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in görüşmeni planlanıyordu.  Rusya liderinin tarihi İsrail gezisinin iptal edilmesinin ardından Peres ile Davos'ta bir araya gelmek için mutabakat sağlamıştı. Ancak Medvedev'in gezisini iptal etiğini duyurduktan sonra Peres de eşinin vefatı nedenilye Davos'a gitmeyeceğini bildirmişti.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vedomosti gazetesine demeç verdi. Konuşmasında siyasi partilerin rekabetine değinen Medvedev rekabetin çok önemli olduğu ve totaliter, diktatör devletin oluşmasına karşı panzehir niteliğini taşıması açısından gerekli olduğunu kaydetti. Medvedev, “Tabii ki rekabet hukuk çerçevesinde gerçekleşiyorsa devleti zayıflatmaz. Bence presnip olarak hükümet içinde bir kaç parti temsilcisinin dengeli şekilde bulunacağı topluma doğru yönelmemiz gerekiyor. Belki bizim muhalefetimiz çok güçlü değil, acnak muhalefetimiz yine de var” dedi.

Medvedev Birleşik Rusya'nın kendisine seçimi kazanması için yardımcı olduğunu unutmadığını belirtti. Bu yüzden partinin reklam panolarında fotoğrafını kullanmasını sakıncalı bulmadığını ifade eden Medvedev, “Şunu unutmayalım merhum Devlet Başkanımız Boris Yeltsin'in neredeyse tüm inisiyatifleri parlamento tarafından bloke ediliyorudu” şeklinde konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan