Amerika ve Rusya, Karadeniz'de petrol için işbirliğine gidiyor

5

Askeri ve siyasi olarak birbirleriyle rekabet halinde olan Amerika ve Rusya, Karadeniz'de petrol araması konusunda işbirliğine gidiyor.

Amerikalı Exxon Mobil ve Rus Rosneft şirketleri, Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmaları için anlaşma imzaladı. İki şirket arasındaki anlaşmayı Exxon Mobil Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Rex Tillerson ile Rosneft Başkanı ve Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin imzalarken, anlaşma İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'nda duyuruldu.

Tillerson, "Bu anlaşma şimdi yeni alanlarda faaliyetlerimizi artırmak için önemli bir fırsat sunuyor." dedi. Anlaşmayla Karadeniz'e 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacaklarını vurgulayan Tillerson, keşif aşamasında ortaklığın yüzde 50-50, geliştirme aşamasında ise Rosneft lehine yüzde 66-33 olabileceğini açıkladı. Seçin de anlaşmayı, Rusya'nın yatırıma açık olduğunun işareti olarak değerlendirdi. Anlaşma, Exxon Mobil'in Rus kaynaklarına girişine ve Rusya'nın Exxon Mobil'in teknolojisini kullanmasına fırsat tanıyor. İki şirket, bu anlaşmayla Rusya'nın Karadeniz'deki karasularında 11 bin 200 kilometrelik alanda petrol ve doğalgaz arama çalışmaları yürütecek.

Kaynak: Zaman