BEKO Rusya Profesyonel Basketbol Ligi ile 3 yıllık sponsorluk anlaşması imzaladı

260

Arçelik A.Ş.'nin uluslararası  markası Beko Rusya Profesyonel Basketbol Ligi (PBL) ile 3 yıllık sponsorluk anlaşması imzaladı.

Türkiye'de basketbol liginin sponsoru Beko bu sefer Rusya Basketbol Ligini'nin sponsorluğunu da üstlendi. 12 Kasım 2010 tarihinde kurumlar tarafından imzalanan anlaşma doğrultusunda PBL bünyesinde gerçekleşecek tüm müsabakalar resmi olarak 'BEKO PBL Şampiyonası' adı altında düzenlenecek.

Beko_Basketbol_1Kurumlar tarafından imzalanan anlaşmanın tanıtım toplantısı bugün Marriott Moscow Grand Oteli'nde yapıldı. Basın toplantısına Arçelik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük, Rusya Beko LLC Genel Müdürü Oğuzhan Şatıroğlu, Rusya Profesyonel Baskebol Ligi Genel Müdürü Ginas Rutkauskas ve diğer Rus Basketbolun temsilcileri katıldı. Sponsorluk ile ilgili gelişmeleri anlatan katılımcılar gazeteceilerin sorularını da yanıtladı.

Basın toplantısının ardından Beko ve Rusya Profesyonel Basketbol Ligi yetkilileri anlaşmanın sembolü anlamında iki basketbol topu üzerinde imzalarını attı.

Sponsorluk açısından Beko markasının Türkiye'nin ardından snırları genişletmeye başladıklarını anlatan Tülin Karabük Rusya büyüdüklerini ve önem verdikleri pazarlardan bir olduğunu kaydetti. Karabük, “Burada yatırımlarımız var. Bu açıdan baktığımızda sadece faaliyet göstermek değil belli sponsorluklarla da toplumdaki gelişmelere katkı sağlamanın doğru oldğunu düşünüyoruz. Beko olarak Sporu destekleyen bir markayız. Bu paralellik içinde Rusya'da da özellikle basketbolu desteklemeye karar verdik” şeklinde konuştu.

Beko_Basketbol_2Rusya'da gün geçtikçe marka bilinirliği açısından Beko'nun geliştiğini ifade eden Karabük, “Her ülkede pazar payımız artıyor. İngiltere'de 20 senedir varız ve pazarın ikincisiyiz. Üç kategoride buzdolabı, derin dondurucu ve fırında ise pazar lideriyiz. Geçen yıl önemli büyümeler kaydettik. Özellikle bu tür sponsorluklarla hem bilinirliğimizi hem de tercih edilmemizi artırma yönünde bir adım daha atmış olduk” dedi.

Öte yanda Rusya Beko LLC Genel Müdürü Oğuzkan Şatıroğlu ise Beko'nun faaliyetlerine değinerek markanın beyaz eşya ve elektronik ev gereçleri üretimi açısından Rusya'da beşinci sırada bulunduğunu belirtti. Üretim açısından yan madde ihtiyacına da değinen Şatıroğlu, "Rusya hepimizin bildiği ham made ülkesi olsa da bir takım yan madde sıktıntı çekiyoruz. Fakat Rus hükümetin almış olduğu tetbirler, vermiş olduğu teşviklerle zaman içerisinde bu sorunlar da çözülüyor. İki türlü gidiyor bu iş: Bir yandan mevcut yan sanayi ile çalışır hale geliyoruz, diğer taraftan burada imkan sağlamak kayıdıyla Türkiye'den yan sanayiyi davet ediyoruz" diye konuştu.

1999 senesinde Rusya'da faaliyetine başlayan Beko yılda 280 bin buzdolabı ve 400 bin çamaşır makinesi üretirken bünyesinde binden fazla da işçi çalıştırıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Beko_Basketbol_3Beko_Basketbol_6