Medvedev'den devlet şirketlerinin yöneticilerine uyarı; modernleşemeyen işini kaybeder

6

Rusya'nın ekonomik modernizasyon çalışmasında agresif desteğini sürdüren Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Nijni Novgorod bölgesi Arzamas kasabasındaki teknoloji üssünde incelemelerde bulundu.

Burada  Rosneft, Sberbank ve Aeroflot gibi Rusya'nın en büyük devlet şirketlerinin yöneticileri ile bir araya gelen Medvedev, modernizasyon sürecini tamamlayamayan şirketlerin yöneticilerinin işlerini kaybedecekleri uyarısı yaptı.

Şirketlerin kaynaklarının israf edildiği ve yeterince verimli bir şekilde modernizasyon ve inovasyon programlarına ayrılmadığı eleştirisi getiren Rusya lideri, "Gelişim programlarını 22 en büyük devlet şirketinden sadece 9'u yerine getirebildi" dedi. Yöneticelere iki haftalık süre tanıyan Medvedev, başarısız olanların da işlerini kaybedebileceklerini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in eleştirdiği şirketlerden Rosneft'in başında Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile bilinen İgor Seçin bulunurken, toplantıda Sberbank CEO'su German Gref, Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Rosnano başkanı Anatoli Çubayis ve diğer yöneticiler de yer aldı.

Yöneticilerden araştırma ve geliştirme harcamalarını artırmalarını ve bilimsel alanda yatırım yapmalarını isteyen Rusya lideri, "Verimsiz harcamaların artık bitirilmesi gerekiyor" önerisinde bulundu.

Kremlin danışmanı Arkadi Dvorkoviç daha önce yaptığı açıklamada devlet şirketlerinin 2010 için belirlenen araştırma ve geliştirme hedeflerinin yüzde 60'ını geliştiremediklerini söylemişti. Dvorkoviç'e göre Rusya'nın uzay, ilaç ve diğer alanlarda lider olabilmesi için 5-7 yıllık bir süreye ihtiyaç var.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan