Kriz sonrası Ruslar en çok ev bakımı ve cep telefonuna para harcıyor

0

Rusya'da yeni yapılan piyasa çalışmasına göre kriz sürecinden çıkmaya çalışan halkın en çok evlerini tamir, yeni cep telefonu ve eğitim için harcamalarını artırdıkları ortaya çıktı.

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi VTsIOM'un yaptığı son ankete göre 2010'da ev tamiri için yapılan harcamalar yüzde 13'lük artış yaşandı. Her on Rus'tan birinin yeni cep telefonu aldığı ülkede cep telefonu için ayrılan paralarda yüzde 9'luk artış yaşanırken, eğitimde yüzde 7'lik daha fazla harcama yapılabildi.

Giyim, gıda, turizm paketleri, bilgisayar, tv, video kamera ve fotograf makinaları, araba, mobilya gibi giderler de ilk onda yer alan ve artış görülen masraf kalemleri arasında yer alıyor.

Uzmanlara göre vatandaşlar henüz harcamaları artırma konusunda yeterince istekli değil. Kriz öncesi seviyeye ulaşması için de bir kaç yıl daha geçmesi gerekiyor.

Tüketici uzmanı Ekaterina Andreyanova yaptığı değerlendirmede, "2010'un ikinci yarısı elektronik ürünler ve otomobil açısından başarılı geçti. Aynı süreç 2011'de devam etmeyebilir" hatırlatmasında bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan