Rusya’da kaçak atölyede çalışan Türk vatandaşlar göz altına alındı

45

Rusya’nın Novosibirsk kentinde bir kaçak atolyeyi basan polis, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 33 yabancı işçiyi gözaltına aldı. Yasadışı olarak faaliyet gösteren atölyenin ünlü markalar adı altında sahte tekstil ürettiği de belirtildi.

Novosibirsk Bölge Emniyet Müdürlüğü, aldığı bir ihbar üzerine, adı geçen kentin Repyovo kasabasında kaçak faaliyet gösteren bir atölyeyi bastı. Emniyet Müdürlüğü Ticari Suçlar Merkezi Başkan Yardımcısı Pavel Zolotuhin tarafından yapılan açıklamada, “Atolye yaklaşık bin metre karelik binanın ikinci katında bulunuyordu. Operasyon sırasında orada Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Türkiye vatandaşları olmak üzere 33 yabancı işçi bulunuyordu. Onların hepsi Rusya’da kaçak yaşadığı ortaya çıktı. İşçilerin kimlik, migrasyon (göçmen) kartı ve çalışma izin belgesi yok. Üç yabancı ise küçük yaşlarda idi” denildi.

Atolyenin Adidas, Nike, Puma ve Reebok gibi ünlü markalar adı altında sahte tişört üretimiyle uğraştığı kaydedildi. Emniyet Müdürlüğü yetkilisi Zolotuhin, kaçak işçilerin atölyede kaldığını da belirterek, “Orası pis, kir, dağınık ve kötü koku içinde idi. 28 işçi geçici olarak nezarethaneye götürüldü. Kimlik tespitinin ardından Rusya’dan sınırdışı edilebilmesi için çalışmalar başlatılacak” diye konuştu.

Kaçak atölyenin Novosibirsk’te oturan 31 yaşındaki bir vatandaşa ait olduğu kaydedildi. İşçiler ve atölye sahibiyle ilgili çeşitli suçlardan dolayı para cezası kesilmesi bekleniyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan