Hayat Kimya Rusya'da kâğıt fabrikası kurmak için yer arıyor

143

Hayat Kimya, Rusya'da kâğıt fabrikası kurmak için yer arayışına başladı. Genel Koordinatör Orhan İdil, "Rusya'daki fabrika için piyasa araştırması olumlu gidiyor" dedi.

70'den fazla ülkeye ihracat yaparak geçen yılı 600 milyon dolar ciro ile kapatan Hayat Kimya, İran ve Mısır'ın ardından en büyük ihracat pazarı Rusya'da fabrika kurmak için yer arayışına başladı. Hayat Kimya Genel Kordinatörü Orhan İdil, "Rusya'da kuracağımız yeni kağıt fabrikası için piyasa araştırması ve fizibilite çalışmaları olumlu gidiyor. Bu yıl içinde yer netleşir" dedi. En yeni teknolojiye sahip olmak açısından mevcut bir fabrikayı almak yerine sıfırdan inşa etmeyi tercih ettiklerini ifade eden İdil, "Bu, hem kalite açısından hem de ürün maliyeti açısından avantajlı oluyor.

"İRAN'DA ÜRETİM YAKIN"
Yeni bir fabrikanın başlangıç sermayesi daha fazla ama büyük üretim rakamlarıyla çok kısa bir sürede kendini amorti edebiliyor. Rusya, bizim şu an en büyük ihracat pazarımız konumunda. Bunu daha iyi değerlendirmek istiyoruz" dedi. Avrupa ve Kuzey Amerika gibi doymuş pazarlarda iş yapmanın artık çok güç olduğunu ve herkes gibi gelişmekte olan pazarlara yöneldiklerini kaydeden İdil, ihracat yaptıkları 70 ülkeden bazılarında Türkiye'dekinden daha yüksek pazar paylarına sahip olduklarını söyledi. Ukrayna, Bulgaristan, Bosna ve Cezayir'de fabrikalarının faaliyetlerine devam ettiğini kaydeden İdil, İran'daki fabrikanın bir kısmında üretimin önümüzdeki haftalarda başlayacağını söyledi. İdil, "Bu yıl içinde İran'daki fabrikanın tamamını bitirmeyi planlıyoruz. Mısır'daki fabrika inşaatına da bu yıl başlamayı hedefliyoruz. Araziyi aldık ama bina yapımı ve makine siparişi hazır değil" dedi. Bölgedeki olaylar yüzünden yatırımlarını tehlikede görmediklerini belirtti. İdil, "Cezayir'deki olaylar yüzünden orada bulunan fabrikamızda bazı gece vardiyasındaki işçiler gelmediği için operasyon az da olsa etkilendi ama önemli bir sorun yaşamadık" dedi.

SAVAŞIN KAZANANI OLDUK
Rakip firmaların yurtdışındaki demeçlerini yakından takip ettiğini belirten İdil, "Açıklamalarında Türkiye'yi özellikle belirtiyorlar. Türkiye'de şu gelişme var ya da bu lansman yapıldı diyerek önem veriyorlar çünkü Türkiye'deki söz konusu gelişmeler o şirketlerin bilançolarını ciddi şekilde etkiliyor" dedi. Türkiye'de 2010'un deterjan sektörü açısından yabancı şirketler arasında fiyat savaşlarıyla geçtiğini kaydeden İdil, kendilerinin de aynı alanda yer aldığı için savaşa katılmak zorunda kaldıklarını söyledi.

'Markaya ihtiyaç var, yerli oto hayal değil'
Türkiye'nin bir markaya bir ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekleyen İdil, "Bizim gücümüz Hayat Kimya olarak marka yaratmaktan geçiyor. Türkiye maalesef marka fakiri bir ülke. Markanın ne olduğunu da bilmiyoruz. Yurtdışında dükkan açan, 'Ben çok uluslu bir marka oldum' diyor. Ama bir Nike'nin sembolü markadır. Çünkü o sembolü gören kişinin zihninde Nike canlanıyor" dedi. Markalaşmanın Türkiye'nin önünü açacak bir gelişme olacağını kaydeden İdil, şimdiye kadar Türkiye'nin ihracata yönelirken bunu markalaşmayla yapmadığını daha çok fiyat avantajını kullandığını dile getirdi. İdil, "Fiyatla satmak yerine markayla satmak düşüncesi bizde oturmadı. Mesela İtalya markasını satıyor. Bunun ticari ve ülke olarak imajı var. Türkiye'de yerli otomobil üretip üretilmeyeceği tartışılıyor"dedi.

'Vizelerin kalkması bizi olumlu etkiledi'
Son dönemde Türkiye'nin birçok ülkeyle gerçekleştirdiği karşılıklı vizelerin kaldırılması yönündeki anlaşmaların iş dünyasında da psikolojik olarak olumlu etki yarattığını kaydeden İdil, "Suriye ile vize kalktı denilince iki ülke arasında şu ana kadar gidip gelmeyen insanlarda bile 'rahat gidip gelebilirim' düşüncesi hakim olmaya başladı. Bu ülkelere karşılıklı büyük bir ilgi doğuruyor. Bu tür anlaşmalar iş dünyası açısından da ilişkilerin daha rahat olmasını sağlıyor. O yüzden bizim açımızdan da çok olumlu bir gelişme" dedi. Türkiye'deki uygun ekonomik iklimin uluslararası yatırımcılara çok cazip geldiğini belirten İdil, "Geçtiğimiz hafta önemli bir Amerikan firmasıyla görüştük. 'Sizinle ortaklık yapmayı isteriz' diyerek teklifte bulundular" diye konuştu.

Kaynak: Sabah