Medvedev'den Putin'e "yatırımları cazip hale getirelim" görevi

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, yatırımları daha cazip hale getirilmesi için bir fon oluşturulmasını ve yapılacak çalışmalara da Rusya Başbakanı  Vladimir Putin'in gözetimde bulunmasını istedi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Medvedev 1 Mart'a kadar hazırlıkların tamamlanarak kendisine sunulmasını  talep etti. Rusya liderinin 26 Ocak'ta gerçekleştirdiği Davos'ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Formu ziyareti sonrası attığı adım anlamlı bulunuyor.

Medvedev'e Davos'ta eşlik eden Kremlin danışmanı Arkadi Dvorkoviç Rusya'nın yatırım alamamasının önündeki engelleri; devlet kaynaklı rüşvet, aşırı bürokrasi ve verimsiz işleyen yargı olarak sıralamıştı. Kremlin danışmanı, "Rusya'da 2010 sonu itibari ile baktığımızda yatırımlar açısından 'çok zayıf' olarak niteleyebiliriz..." eleştirisi getirmişti.

Moskova'da uluslararası finans merkezi kurulması için çalışmaların sürdüğüne değinen Dvorkoviç'e göre önümüzdeki dönemde vergilerin yükseltilmesi ya da iş dünyasının üzerindeki yükün artırılması yönünde herhangi bir çalışma yok.

Petrol ve doğalgaz gelirlerinin dışında ekonomik çeşitlilik için çalışan Rusya yönetimi, ekonomik modernizasyon çalışmaları için devlet şirketlerinin öncü rol üstlenmesini istiyor.

Geçen hafta da Rosneft, Sberbank ve Aeroflot gibi Rusya'nın en büyük devlet şirketlerinin yöneticileri ile bir araya gelen Medvedev, modernizasyon sürecini tamamlayamayan şirketlerin yöneticilerinin işlerini kaybedecekleri uyarısı yapmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan