Rusya'da otomobil satışları yüzde 72 arttı

17

Ekonomik toparlanma ve enerji fiyatlarının uluslararası piyasalarda artması Rusya'da otomobil satışlarında rekor kırılmasına neden oluyor. Ekonomik kriz sürecinden en çok etkilenen sektörde Ocak ayı satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72 artarak 127 bin 564 araca ulaştı.

Avrupa İşletmeler Birliği'nin (AEB) tahminlerine göre Rusya'da 2011'de otomobil satışları yüzde 20 artış gösterecek. AEB Başkan Yardımcısı Mark Ovenden basın yaptığı açıklamada Rusya'da ocak ayında sanayi sektöründe hızlı bir gelişme kaydedildiğini söyledi.

Ovenden, "Petrol varil fiyatlarının yükselmesi Rusya'da ekonominin toparlanmasını sağladı.  Böylece hükümet müşteriler için daha uzun vadeli ve düşük kredi imkanı sağlayabiliyor" bilgisini verdi.

AEB'nin verilerine göre Rusya 2010'da bir önceki yıla göre yüzde 30 artış kaydederek 1,91 milyon araç  satışı gerçekleştirdi. 2011 hedefi 2,24 milyon araç satışı olan Rusya'nın 2012'de araç satışı 2,9 milyona ulaşarak kriz öncesi rakamları geçmesi bekleniyor.

Sektörün büyümesi Türkiye otomobil ihracatı için de Rusya'nın önemli bir pazar haline gelmesini sağladı. Türkiye'nin Rusya pazarınaa olan ihracatının, Ocak 2011'de yüzde 345,5'lik rekor artışla 83 milyon 364 bin dolara ulaşması dikkati çekti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan