Rusya'nın tarihi bölgesi Yaroslavl Türk yatırımcı bekliyor

35

Rusya'nın merkezinde yer alan Volga kenti Yaroslavl otomobil yan sanayi, makina ve ilaç sanayi, petro-kimya ve turizm sektöründe yatırım yapacak Türk girişimcileri bekliyor. Türkiye Müskova Büyükelçiliği'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Bölge Valisi Sergey Vahrukov, Rusya'nın en elverişli yatırım avantajlarını sunduklarını, kalifiye işçi, ulaşım ve lojistik avantajları ile bölgelerinin Türk yatırımcılar açısından cazibe merkezi olduğunu belirtti.

Moskova'nın 250 kilometre kuzeydoğusunda Merkez Federal Bölgesi'nde yer alan Yaroslavl'ın toplam nüfusu 1 milyon 367 bin. Geçen yıl kuruluşunun bininci yılını kutlayan kent, Polonya işgali sırasında 1612'de kısa süreliğine Rus Çarlığı'nın başkenti oldu.

Oturumda bir konuşma yapan Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin Türk şirketlerinin Rusya Federasyonun farklı bölgelerinde yatırım yapmaya teşvik ettiklerini belirtti. Büyükelçi Türkiye ile Rusya arasında siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler bağlamında fevkalade olumlu olan gelişmelerin bölgelere yansımasını umduklarını vurguladı.

Rusya'nın geleceğine ve potansiyeline inandıklarını kaydeden Sezgin, "İş adamlarımızın arz-talep dengesini iyi araştırdıklarını ve hengi bölgelerin kendileri için maksimum avantaj sağlayacağını iyi hesapladıklarından eminim. Memuriyetten gelen bir arkadaşınız olarak Yaroslavl'ın geleceği olan bir bölge olduğu izlenimi edindim" dedi.

yaroslavl3_hbrsİki ülke arasında yüksek düzeyde gelişen ilişkilerin büyük fırsatlar oluşturduğuna dikkat çeken Bölge Valisi Vahrukov da yaptığı konuşmada, "Otomotiv yan sanayi ile ilgili önemli projeler uygulamaya koymak isyirouz... İlaç, makina ve petro-kimya alanında önemli dış yatırımlar var. Otoban, Volga nehir yolu, tren yolu ve uluslararası hava limanı ile tam bir lojistik ve ulaşım avantajına sahip. Moskova'ya da uzak değiliz" şeklinde konuştu.

Kalifiye işçi açısından sorunları olmadığını, 3-4 uluslararası ilaç firmasının bölgelerinde fabrika kurulması için çalışmalara başladıklarını ifade eden Vali, "Bürokrasiyi azaltıyoruz. IT ve nano-teknoloji üzerine yatırımlarımız büyük bir hızla devam ediyor. Mevcut projelerde yer almak ve yeni projelerde işbirliği yapmak için Türk yatırımcıları bölgemize davet ediyoruz" çağrısında bulundu.yaroslavl1_hbrs

Rusya'nın önemli turizm merkezlerinden 'Altın Halka'nın merkezinde yer aldıkları bilgisini veren Vali, geçen yıl 1,5 milyon turistin bölgelerine geldiğini 2015'e kadar turizm alanında önemli projeleri uygulamaya koyacaklarını kaydetti. Türk turizm tecrübesinden yararlanmak istediklerini urgulayan Vali Vahrukov şu şekilde konuştu: "Akdeniz gibi büyük ve sıcak olmasa da bizim de küçük bir denizimiz var. Otel ve diğer turizm alt yapıları ile ilgili projeler hazır. Alt yapı çalışmalarında önemli yatırım fırsatları var. Bunları paylaşmak istiyoruz."

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan