Kremlin'in karşısına Türk-Hint mutfağı açıldı; Tajj Mahal - ÖZEL

1281

Rusya'nın başkenti Moskova'da Kremlin'in karşısında Türk ve Hint yemeklerinin en leziz örneklerinin yer aldığı lüks restoran Tajj Mahal hizmete açıldı. Moskova şartlarında makul bir rakama (ortalama bir kişi 50 dolar) kaliteli yemek sunmayı hedefleyen restoran, helal ürünlerden menülerini hazırlıyor. Genç Türk girişimci Gaziantepli Sedat Hilaloğlu, Pakistan'lı ortağı Adnan Butt'la birlikte birbirinden leziz mutfakların özel yemeklerini çok nezih bir ortamda müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Voentorg alış veriş merkezinde faaliyete başlayan Tajj Mahal'de daha önce tatmadığınız bir çok lezzeti bir arada bulabilirsiniz. Türk iş adamlarının gönül rahatlığı ile gidebilecekleri restoran Uzakdoğu ve Osmanlı karışımı mistik dinginliği bir arada yaşatıyor.

tajj_mahal2

Her mutfak için ayrı ustaları kendi ülkelerinden en iyilerini seçerek getirdiklerini ifade eden Hilaloğlu, "Bütün kebap çeşitlerini tandırda yapıyoruz. Her türlü soğuk menümüz var. Türk ve Hint mutfağının beğenilen menülerini müşterilerimize sunuyoruz. Hint mutfağının aslında Türk mutfağına çok da uzak olmadığını biliyoruz. Tek farkı baharat" dedi. Restoranda bulunan Koi bardan her türlü suşi siparişi vermek de mümkün.

Peşaveri Çaanp'ın lezzetine doyulmuyor

tajj_mahal3

Pirzola biftek karışımı hint baharatı ile önceden hazırlanarak tandırda pişirilen 'Peşaveri Çaanp'ın lezzetine doyulmuyor. Baharatlı peynir kebabı 'Peynir Tikka', soslu tavuk şiş 'Chicken Köri', bakır kapta koyun etinden hazırlanan çok özel kebap 'Rogon Coş', et, yoğurt ve badem karışımı 'Murg Bademi Korma' en çok tavsiye edilen menüler arasında yer alıyor.

Et ve tavuk dahil tüm ürünlerin helal olduğunu ifade eden Hilaloğlu, "Özellikle Rusya parlamentosu Duma'dan ve bürokratik çevreden çok müşterimiz var. İş toplantıları için de özel ortamlar oluşturuyoruz. Nargile sunumu yaptığımız restoranımızda pazar ve diğer günler de açık büfe sabah kahvaltısı başlatacağız" bilgisini verdi.

Fast Food zinciri kuracaklar

Tajj Mahal'in dışında B Group olarak gıda sektöründe çalışmalarını sürdüren ekip suşinin lüks sunumunu yapan Yoko ve orta ölçekli müşterilere hitap eden Koi adlı iki restoran daha işletiyor. B Group'un hedefinde Tajj Mahal ve Koi'yi Moskova'da 7'şer restoranla 14'e çıkarmak var. Fast-food sektörüne girme kararı aldıklarını ifade eden Hilaloğlu, "Cadde üstleri ve kioslarda 10 nokta ile bu yıl fast food sektörüne giriyoruz” bilgisini verdi.

Restoran sektöründe artık değer kavramı oluşuyor

tajj_mahal4

Rusya'da evlerin Turkiye ile kiyaslanmayacak derecede küçük olması nedeni ile görüşme ve sosyalleşme merkezlerinin restoranlar olduğunu ifade eden Hilaloğlu, "Moskova'da restoranlarda değer ve kalite kavramı cok hızlı gelişiyor. Rekabet arttığı için artık kaliteli ürün önemseniyor. Rusya'da restoran işletmesi kurabilmek alışveriş merkezlerinde kısa bir sürede gercekleşebilirken, caddelerde ise biraz uzun sürebiliyor. Restorana uygun yer kiralama konusunda cok büyük rekabet var, ancak yeni yatırımlarımız devam edecek. Kaliteli ürün için her zaman müşteri vardır" değerlendirmesinde bulundu.

Kremlin'e hizmet veriyorlar

tajj_mahal5

Pakistan asıllı Adnan Butt, Rusya'nın en zenginlerinden Süleyman Kerimov'un kendisini restoran işine teşvik ederek, Moskova'nın ünlü restoran işletmecisi Arkadiy Novikov'la tanıştırdığı bilgisini verdi. Adnan Butt ilk olarak Moskova'da lüks restoranlar zinciri sahibi Novikov'la birlikte Krapotkinskaya'da tarihi bir mekanda “Yoko” adıyla ilk Japon Restoranını açarak işe başlıyor. Bu sırada Türk ortağı Hilaloğlu ile tanıştığını ifade eden Butt, "İki kişi olunca ortaya çok güzel işler çıkıyor. Japon mutfağının sade ve temizliği benim hep ilgimi çekti. Koi restoranlarla zincir oluşturuyoruz. İlk kurduğumuz Yoko restoran da çok meşhur Moskova'da. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in eşi Lyudmila Putina da bizi ziyaret etmişti. Hatta aşçılarımız Kremlin'de de hizmet vermiştir" dedi.

Kaliteyi uygun fiyata verecek

Tajj Mahal'e gelen müşterinin kendilerini rahat hissetmesinin fiyattan daha önemli olduğunu söyleyen Butt şu şekilde konuştu: "Müşterinin sadece lezetli yemek yemesi değil, aynı zamanda güzel vakit geçirmesi de bizim için önemli. Burada verdiğimiz yemeklerin porsiyonlari da yeterince büyük. Fiyat ve kaliteyi adil şekilde dengelediğimizi söyleyebilirim. Kalite yüksek. Fiyat uygun. Misafirlerimizin tekrar gelmek isteyecekleri şekilde ağırlanması bizim öncelikli amacımız. Burada sıradan insanlar da, zengin iş adamları da rahatlıkla yemek yiyebilir.”

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan