Rusya'da parekende fiyatların oluşumunda Putin etkisi

4

Rusya Başbakanı Vladimir Putin bir çok defa yaptığı açıklamalarıyla ülkede gıda malzemelerinden yakıt ürünlerine kadar yükselen fiyatların dondurulmasını  ya da düşürülmesinde etkili oldu.

Vladimir Putin en son fiyat eleştirisini hafta başında 9 Şubat 2011 tarihinde petrol üreticileri ile düzenlediği görüşmede dile getirdi. Yakıt fiyatlarının Rusya'da yüksek olmasını  sert dille eleştiren Putin, hükümetin mazot için fiyat indirmelerini istediklerini ve bunda belirli sonuçlar aldıklarını ifade etti. Piyasa gözlemcileri Putin'in eleştirisi üzerine benzin fiyatların düşüş göstermeye başladığını belirtiyor.

Putin'in fiyatlara etki yapan diğer konuşmaları şöyle:

Putin'in 2004 ve 2005 yıllarında Rusya'nın benzin üretim devleri LUKOIL, TNK-BP, Sibneft ve Tatneft yöneticileri ile görüşmesi sonrasında şirketler petrol ürünlerinde yüzde 5'e kadar indirim yaptıklarını duyurdu.

11 Temmuz 2008'de Putin Tekel ile Mücadele Hizmetine'e(FAS) uçuş fiyatlarının dünyanın en yüksek düzeyde kalmaya devam etmesi halinde kurumda değişikler yapmak zorunda kalacağını söylemesi üzerine uçuş hizmeti veren şirketler yüzde 15 ile 30 arasında fiyat indirimine gitti.

24 Temmuz 2008 tarihinde Nijniy Novgorod'u ziyaret eden Putin “Metchel" şirketini kömürün yüksek fiyatlardan dolayı eleştirmesi sonucu şirket kömür fiyatlarını yüzde 15 indirdi.

24 Haziran 2009 tarihinde Putin bulunduğu bir toplantıyı yarıda keserek Rusya'da yaygın olan 'Perekrostok' supermarket zicincirleden bir mağazayı ziyaret etti. Gıda fiyatlarının yüksek olmasını eleştiren Putin, “Bunlar normal mi?” demesi üzerine market yönetimi iki gün geçmeden bir çok üründe yüzde 30 ile yüzde 80'lere kadar fiyatları düşürdü.

1 Nisan 2010'da Başbakan Putin valilerden hayati önem taşıyan ilaç fiyatlarını kontrol etmelerini istedi.  Putin 'fiyatlar yükselirse valiler için bu durum iyi anlama gelmez' şeklindeki uyarısının ardından bir çok bölgede fiyatların artışının durduğu tespit edildi.

20 Ekim 2010 tarihinde Putin FAS yöneticisi ve Haberleşme Bakanı ile yaptığı toplantı sonucunda GSM operatörlerinin yurtdışı hizmetlerinin (roaming) aşırı yüksek olduğu gerekçesi ile eleştirdi. Kısa süre sonra Rusya'nın tüm GSM operatörleri aralık ayı itibariyle hizmelerinin yurtdışında kullananlar için 1.5 ile 4 kat arasında indirim gerçekleştirdiklerini duyurdu.

6 Aralık 2010'da Habarovsk kentinde Birleşik Rusya parti üyeleriyle görüşen Putin Moskova-Vladivostok (Rusya'nın uzak doğusunda Moskova'dan 6 bin 500 km uzaklıkta) arasında bilet fiyatları New-York fiyatlarından daha pahalı olduğunu belirterek Maliye ve Ulaştırma bakanlıklarını konuyu dikkate almalarını istedi. Bunun üzerinde havacılık şirketleri yüzde 15'lere varan indirimi uygulamaya başladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan