Rusya'da artan benzin fiyatlarına Kremlin yanlısı gençlerden protesto

11

İktidar partisi Birleşik Rusya'nın gençlik kolu Genç Muhafızlar Rusya petrol şirketlerinin Moskova'daki ofisleri önünde gösteri düzenleyerek 1 dolara (28,50 ruble) yaklaşan benzin fiyatlarını protesto etti. (Dolar serbest piyasada 29 rubleye kadar geriledi)

Kremlin yanlısı gençler yüksek petrol fiyatları protesto etmek için Lukoil, Rosneft, TNK-BP, Tatneft ve MTK ofisleri öünde bir araya geldi. Burada "Pahalı benzin daha pahalı hayat demek", "Söz verdiniz, sözünüzde durun" ve "Size karşı Tekelle Mücadele Hizmeti'miz(FAS) var" şeklinde döviz ve pankartlar açtı. Göstericiler ayrıca tüm sürücülerin pahalı benzin satan istasyonlardan benzin almamalarını ve arabalarına protesto dayanışması niyetine kırmızı kurdela bağlamaları çağrısında bulundu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin  9 Şubat 2011 tarihinde petrol üreticileri ile düzenlediği görüşmede yakıt fiyatlarının ülkede yüksek olmasını sert dille eleştirmişti. Putin FAS'tan özellikle Gazprom Neft ve TNK-BP'nin fiyatları yükseltme nedenlerinin araştırılmasını istemişti.

FAS 2010 yılın sonlarında mazot ve jet yakıtı için başlattığı soruşturmalar sonucunda Rosneft, Lukoil ve Gazprom Neft karşı dava başlatmıştı.

Putin'in açıklamalarından sonra kurum olarak 50'den fazla bölgede benzin fiyatlarını takip ettiklerini belirten Genç Muhafız'ların koordinatörü Timur Prokopenko "Fiyatlar düşüyor, ancak yeterince değil" şeklinde konuştu.

Prokopenko, "Benzin fiyatlarında mantıksız artırılmanın yapıldığını tespit ettik. Bu çok kolayca hesaplanabilir. Hammadde, özel tüketim vergisi, personel, rafineri ve ulaşım, toptan ve perakende payı. İşte pay kısmında üreticiler akıl almaz fiyat artırma yapıyor" dedi.

Rusya'nın dünyanın en büyük petrol ihracat eden ülkesi olmasına ve ABD'nin de en büyük petrol ithalat eden ülkesi olmasına dikkat çekiliyor. Buna rağmen ABD'de benzin fiyatları 80 centin de altında. Avrupa ülkelerinde ise benzin fiyatları 2 doların üzerine çıkarken, vergi oranlarının yüksek olmasının bunda etkili olduğu belirtiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan