Rus mühendisler Akkuyu'da gelecek ay çalışmalara başlıyor

3

Enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif yollar arayan Türkiye, 20 milyar dolarlık tarihinin en büyük blok yatırımı ile nükleer enerji santrali kuruyor.
Proje, dün aralarında Milli İstihbarat Teşkilatı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinin de bulunduğu devletin üst düzey 41 kurumun yöneticilerince masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin nükleer sürecini "Hiç bu seviyeye gelmemişti. Yarım asırlık hayal gerçekleşecek." ifadeleriyle özetlerken Rus tarafı projeye ilişkin mühendislik çalışmalarının mart ayında başlayacağı müjdesini verdi.

Türkiye'nin 50-60 yıllık nükleer tecrübesinde hiç bu aşamaya gelinmediğini belirten Taner Yıldız, "Dünyada söz sahibi olmaya adaylığını çoktan geçen Türkiye her yönüyle model olmalı. İlk defa bu aşamadayız. Türkiye dünya nükleer santral ailesinin üyesi olacak. Bu ülkenin idaresine irade koyanın kararı nettir. Bu proje tamamlanmak üzere ok yaydan çıktı. Doğrudan yatırımın bu kadar büyük olduğu ikinci iş yok." diye konuştu. Yıldız, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı ülke olmasına karşın yılda büyümesinin 4-5 bin megavat kurulu güç yatırımına ihtiyaç olduğunun altını çizerek Mersin'de inşa edilecek santralin Türkiye'nin bir yıllık büyümesini karşılayacağı bilgisini verdi. Türkiye'de kurulacak nükleer santralin proje şirketi müdürü Alexander Superfin de, ilk Rus nükleer mühendislerin Türkiye'ye martta geleceğini kaydetti.

ORTAKLIK İÇİN HER TÜRK ŞİRKETİNE KAPIMIZ AÇIK

Projenin Türk ortağının kim olacağı sorulan Superfin, görüşmelerin devam ettiğinin altını çizerek, "Projede Türk ortak kim olacak?" sorusuna ise görüşmelerin devam edildiğini belirterek, "Biz yolun daha çok başındayız ve kontratların anlaşma planlarını yapıyoruz. Birçok Türk şirketi bize geliyor. Atom Export'a teklifler götürülüyor. Biz de Türk şirketlerini ve yatırım yapma imkânını araştırıyoruz. Ancak bütün iş dünyası temsilcilerine kapımız açık." şeklinde cevapladı. Nükleer santralin çevreci yönünü göstermek istediklerini aktaran proje müdürü, Mersin Akkuyu'da yaşayan herkese endişe edilecek durum olmadığı mesajını verdi.

Türkiye'de nükleer alanda insan kaynaklarının oluşması için yaklaşık 50-60 öğrenciyi bu yıldan itibaren Rusya'ya eğitime götürmek istediklerini aktaran Superfin, "Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeye başladık. Rusya bu öğrencilerin eğitim sürecinde tüm masraflarını karşılayacak." dedi. Superfin, 2 gün önce Türkiye'de bazı evraklar için notere gittiğinde yaşadığı ilginç tecrübeyi şöyle anlattı: "Noter bizim Türkiye'de nükleer santral kuracak şirket olduğumuzu öğrenince 'Ben nükleere karşıyım. İşleminizi yapmam.' dedi. Kendisine atom enerjisi hakkında bilgi verdim. 2 saat sonra ikna oldu ve benden 7 belge işlemi yapmama rağmen 2 belge parası alacağını söyledi." Nükleerle ilgili yapılan sunumlara göre, 1 kilo uranyum 75 kilometrekare güneş, 4000 rüzgâr türbinine karşılık gelen enerjiyi üretiyor. Nükleer atıkların yüzde 96'sının geri dönüşümü sağlanabiliyor.

Kaynak: Zaman