Rus oligark Lebedev, parasını çalmaya çalışmakla suçladığı ajanları Putin'e şikayet etti

3

İngiltere'da yayınlanan The Independent ve London Evening Standard gazetelerini satın alan, finans ve medya sektöründe faaliyet gösteren Rus oligark Aleksander Lebedev, ajan ve mafya grupların parasını çalmaya çalıştığını iddia etti. Russian Capital'de kaybolan 450 milyon ruble (17 milyon dolar) davasından önceki gün 'Soruşturma Komisyonu'na Moskova'da ifade veren Lebedev, yaşanan hortumlama olayının kendisinden önceki dönemle ilgili olduğunu savunuyor.

Son günlerde yüzde 78'i Lebedev'e ait 'Ulusal Rezerv Bankası'na Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve diğer İçişleri Bakanlığı'na bağlı güvenlik güçlerinin baskın yapmasını eleştiren Lebedev, kendisinden ülkeyi terk etmesini istediklerini, aksi durumda hapse atmakla tehdit edildiğini söyledi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e yaşadıklarını anlatan bir mektup yazan Lebedev, "Yukarıdan emir aldıklarını iddia eden bir mafya grubu ile mücadele ediyoruz... Saygıdeğer Vladimir Vladimiroviç (Putin) haydut çetesinin baskınından bizi kurtarmanız için ricada bulunuyorum..." ifadelerini kullandı.

Etrafında rüşvet almak için oyunlar kurulduğunu iddia eden Lebedev, sadece aralık ve ocak aylarında yakınları ve çalışanlarına yönelik elliden fazla korkutma ve yıldırma tacizi olduğunu söyledi.

3 milyar doların üzerinde serveti ile Rusya'nın 40'ıncı zengini olan Lebedev muhalif Novaya Gazeta'nın da büyük hissedarı. İnşaat, tarım ve havacılık sektöründe de çalışmalarda bulunan Rus oligark, Londra'da geçen hafta yaptığı açıklamada da ilginç ifadeler kullanmıştı.

Rusya'ya giderse geri dönemeyeceği konusunda endişeleri olduğunu kaydeden Lebedev, rüşvet ve yolsuzluklarla ilgili üst düzey bürokratları suçlayan eleştirileri son dönemde sıkça dile getiriyor. Rus oligark, Rusya Başbakanı Putin ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'i eleştirmemesi ile tanınıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan