Usmanov'dan Turkcell'e iyi haber

23

Turkcell'in İskandinav ortağı TeliaSonera'ya Rusya mahkemesinden kötü haber geldi. Altimo, TeliaSonera ile telekom alanında birleşmelerini öngören anlaşmayı geçersiz kılan kararın temyizi için yaptıkları başvurunun, Rus mahkemesince reddedildiğini açıkladı.

Altimo ile TeliaSonera, Turkcell hisseleriyle ilgili anlaşmazlıklarını çözmelerini amaçlayan bir plan kapsamında Turkcell ve Rusya'nın üçüncü büyük cep telefonu operatörü MegaFon'daki paylarını yeni bir şirket altında birleştireceklerini açıklamışlardı.

Ancak MegaFon ortağı olan Rus milyarder Alisher Usmanov, TeliaSonera ile Altimo arasında yapılmış olan ve ülkenin üçüncü büyük mobil telefon operatörü MegaFon'da bulunan varlıklarının birleştirilmesini konu alan bu anlaşmaya itiraz etmişti.

İki Rus mahkemesi Usmanov'un dava başvurusunun ardından anlaşmanın geçersiz olduğuna hükmetmişti. Altimo Başkan Yardımcısı Yevgeny Dumalkin dün Reuters'e yaptığı açıklamada Altimo ve TeliaSonera'nın yüksek mahkemeye başvurmayı planladıklarını söyledi.

Kaynak: Zaman