Gazprom, Alman E.ON'un spot piyasa teklifine hayır dedi

3

Rus enerji devi Gazprom, Alman enerji şirketi E.ON'un uzun vadeli kontratlar yerine spot piyasa fiyatları  ile alım teklifine olumlu cevap vermedi. Avrupa pazarına spot piyasa olarak giren doğalgazla rekabet etmek zorunda kalan Gazprom, pazarı kaybetmemek için mücadele ediyor.

Gazprom İhracat Birimi Başkanı  Sergey Komlev, "E.ON bize başvuruda bulundu. Ancak biz konuda anlaşma sağlayamadık" dedi. E.ON'un tüm doğalgaz alımlarını spot piyasa rakamları ile almak için talepte bulunduğu belrtiliyor.

Bir kısım resmi olmayan kaynakların iddiasına göre Gazprom E.ON'a verdiği doğalgazın bir kısmını  spot piyasa rakamlarından hesaplıyor.

Rusya dev doğalgaz şirketi Gazprom 2011'de doğalgaz fiyatlarının Türkiye dahil Avrupa ülkelerine bin metreküp için tahmini 352 dolar olacağını açıklamıştı.  Petrol varil fiyatları ile bağlantılı olarak hesaplanan doğalgaz rakamlarının geçen yıla göre en az yüzde 15 zamlı olması bekleniyor.

2011'de Avrupa sevkıyatının yüzde 9,3'lük artışla 151,5 milyar metreküpe ulaşacağını kaydeden şirket, gecen yıl da 2009'a göre yüzde 1,5 artışla 138,6 milyar metreküplük bir iharacat gereçkleştirdiklerini duyurmuştu.

Küresel ekonomik krizin etkileri nedeni ile toplam üretim kapasitelerini 506,7 milyar metreküpe çekecekleri bilgisini veren şirket, 2010'da toplam 508,6 milyar metreküp üretim gerçekleştirmişti. Ancak Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksande Ananenkov'a göre ise üretim kapasitesi 2011'de 515 milyar metreküpe çıkacak.

Gazprom uzun vadeli gelişim projesini ise Avrupa taleplerine bağımlılığı azaltma üzerine kuruyor. 2015'de Çin ve uzak doğu ülkelerine doğalgaz sevkiyatına başlayacak Moskova, uzak doğu ekonomilerinin canlanmasını bekliyor.

Çin enerji şirketi CNPC ve Gazprom doğalgaz rakamları konusunda henüz anlaşma sağlayabilmiş değil. 68 milyar metreküp alım yapan Çin'le Gazprom'un yıl ortasına kadar rakamlarda anlaşması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan