Rusya ve AB enerji işbirliğinde 2050'yi hedefliyor; Güney Akım'ın şansı artıyor

3

Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarını  Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşyacak Nabucco doğalgaz boru hattının rakibi olarak görülen 'Güney Akım' 2015'de aktif hale geliyor. Gazprom CEO'su Aleksey Miller İtalyan enerji şirketi Eni ve Gazprom'un ortak olduğu Güney Akım'a Fransız Enerji şirketi EdF'nin de katılacağını duyurdu. Miller Avrupa ülkeleri ile 2050'yi kapsayan bir enerji anlaşmasının imzalanmasının da gündemde olduğunu belirtti.

Rusya ve AB ülkeleri arasında bu hafta düzenlenecek zirvede konunun ele alınacağını kaydeden Miller, "Bir doğalgaz işbirliği haritası belirliyoruz. Uzun vadeli anlaşmalar ve 2050'yi öngörebilen yaklaşımlar gündemde" dedi.

Avrupa Enerji Komiseri Guenther Oettinger daha önce yaptığı değerlendirmede 1994 yılında Rusya ile imzalanan enerji alanında işbirliği ve ortaklık öngören anlaşmanın yenilenmesi gerektiğini vurgulamıştı. "Eski anlaşma enerji alanındaki işbirliklerimize cevap vermiyor" tespitinde bulunan yetkili, "2007'de süresi dolan anlaşmanın mevcut koşullar çerçevesinde yenilenmesi gerekiyor. Bu yeni anlaşma tüm açılardan enerji işbirliğini ele almalı" tespitinde bulunmuştu.

Rusya ve AB'nin uzun vadeli enerji politikaları açısından yeni bir strateji geliştirmek zorunda olduğunu kaydeden Oettinger, "Rusya ve AB 2050'ye kadar enerji önceliklerini belirlemesi gerekiyor" çağrısı yapmıştı.

Rusya, Avrupa ülkelerinin doğalgaz ihtiyacının yüzde 31'ini, petrol talebinin yüzde 27'sini ve kömür ihtiyacının da yüzde 24'ünü karşılıyor. Rusya Avrupa ülkelerine önemli miktarda uranyum arzı da gerçekleştiriyor. Ukrayna hattında yaşanan sorunlar nedeni ile Avrupa sevkıyatı son yıllarda bir kaç kez kesilmiş ve AB ülkleri doğalgaz sıkıntısı yaşamıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan