Tekstilciler Rusya pazarında yüzde 50 hedef büyüttü - ÖZEL

50

Türkiye-Rusya arasında gelişen siyasi ve ekonomik ilişkiler reel sektöre de doğrudan yansımaya başladı. 2010'da 5 milyar doları geçen ihracat rakamlarında 2011 hedefi kriz öncesi rakamları aşmak. Ankara'nın dış politika başarıları ve ihracatçıya sağladığı destek iş adamlarının yüzünü güldürüyor. Rusya pazarına 2010'da 1,6 milyar dolar ihracat gerçekleştiren tekstil sektöründe 2011'de 2 milyar doların üzerinde rakam bekleniyor. İlk iki ayda elde edilen sonuçlar bu yılın hedeflerine ulaşılabileceğini gösteriyor.

Rusya pazarına 1990'lı yıllarda 'bavul ticareti' ile giren tekstilciler 21 Şubat'ta başlayan ve 24 Şubat'a kadar sürecek Moskova Expocentre'da düzenlenen Collection Premiere Moscow (CPM) giyim fuarına çıkarma yaptı. Türk tekstilciler İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (İTKİB) organizasyonunda 60 firma ve 5 de bireysel şirketle fuarda yer aldı. İTKİB yönetim kurulu üyesi Volkan Atik, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada 25-30 firmaya yer olmadığı için olumlu cevap veremediklerini söyledi. Katılımcıların fuar alanını 'Altın vuruş' olarak değerlendirdiklerini ifade eden Atik, "İtalyan ve İspanyol tekstilcileri ile aynı alanı paylaşıyoruz. 2010'da krizin etkisi vardı. Ancak bu yıl önemli bir artış bekliyoruz. Tüm yurt dışı tekstil ihracatında yüzde 20-30 ihracat artışı bekliyoruz" dedi.

tekstil_fuar_4_hbrsDevletin ihracat yapan şirketlere sağladığı desteğin çok önemli olduğunu vurgulayan Atik, "Fiyat odaklı ihracatın yerini şimdi, marka, tasarım ve mağazacılık odaklı ihracat aldı. Rusya'da mağazalaşıyoruz. İtalyan firmalar İtalya bayrağı ile mallarını satıyor. Türk firmaları için de aynı durum gerçekleşecek" dedi.

Yüksek gümrük vergileri rekabet şansını azaltıyor

Gümrük vergileri ve geçiş süresinde halen sorun yaşadıklarını kaydeden Atik, "Gümrük vergileri halen çok yüksek. Rekabet şansını azaltıyor. İki yıl önce gümrüklerde yaşanan krizde sektörde iş yapan firmalar bir sezon kaybetti. Geçiş sürelerinde halen öngörülebilir bir süre yok" tespitinde bulundu.

Vnukova havalimanında pilot uygulaması yapılan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı uygulamasından Türk şirketler yeterince faydalanmıyor. BGH'de yaşanan sorunların temelinde iki faktör gösteriliyor. İlki iki tarafta da tek şirketin yer alması. Rekabet olmaması, orta ve uzun vade için sorun oluşturuyor. İkinci sorun ise gümrük geçiş ücretleri diğer alternatiflere göre yaklaşık yüzde 20 daha pahalı.

tekstil_fuar_5_hbrsMoskova Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Atilla Gökhan Kızılarslan da verdiği bilgide Rusya'da tekstil, otomotiv, inşaat ve gıda sektörlerinde önemli oranda Türk firmalarının aktif olmaya başladığını söyledi. 2014 Soçi Kış Olimpiyatları, 2018  Dünya Kupası ve Rusya'nın altyapı çalışmalarını hatırlatan Kızılarslan iki ülke arasında beş yıl içinde 100 milyar dolar olarak belirlenen toplam ticaret hacminin hayal olmadığını hatırlattı.

Bavullar markalaştı

Rusya pazarında son üç yıldır faal olan Giovane Gentile'nin sahiplerinden Cüneyt Mutkan, Rusya'da 27 mağazaya ulaştıklarını, bunlardan 16'sının franchising olarak işlettiklerini söyledi. Rusya'da 60'ın üzerinde cornerda da Rusya pazarına mallarını sunduklarını ifade eden Mutkan, "Rusya'da artık Türkiye marka olarak görülüyor. Bavul ticaretinden marka anlayışına başarılı bir geçiş yapıldı" dedi.

Rusya'da tüketicinin artık bilinçli olduğunu ve markaları bilinçli olarak seçtiklerini ifade eden Mutkan, "İnternet, basın ve küreselleşme moda alışkanlığını etkiliyor. Artık Rusya pazarı da kaliteli hizmet bekliyor. Pazarın sosyo-ekonomik durumunun iyi belirlenmesi ve ona göre ürün sunulması çok önemli. Bunun için de biz Rusya'da distribütör ortaklarımızla çalışıyoruz" bilgisini verdi. 

Dış politikadaki başarı iş adamlarının önünü açıyor

IMG_4330_hbrsRusya pazarında özellikle de manevra kabiliyetinin yüksek ve hızlı olmasının önemine dikkat çeken Mutkan, "Bunun için şirket sahiplerinin işin başında olması gerekiyor. İşi profeyonellere havale etmek yeterli değil. Biz de şirket olarak bunu yapıyoruz. 2010'da 200 bin parça olan Rusya pazarına satışımızı 2011'de 300 bin parçaya çıkaracağız. Bu yüzde 50 büyüme anlamına geliyor. Klasik markamız Giovane Gentile ve Casual arz Giovane G. olarak pazardayız. Yeni AVM anlaşmalarımız gündemde. Rusya pazarında hedefimiz en etkin marka olmak" değerlendirmesinde bulundu.

Ankara'nın dış politika yaklaşımındaki başarısının Türk şirketlerinin işini kolaylaştırdığına değinen Türk iş adamı Mutkan, "Fuar destekleri, marka ve reklam destekleri var. Rusya ve Ortadoğu ülkeleri ile gelişen siyasi ilişkiler de bizim önümüzü açıyor. Mısır'da yaşanan krize rağmen müşterilerimiz siparişlerini iptal etmedi" şeklinde konuştu.

Türkiye'den önemli markaların distribütörlüğünü yapan Bosca Fashion Group Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Ergun da yaptığı değerlendirmede Rusya pazarının her geçen gün daha da geliştiğini ve yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtti. 2010'un Rusya açısından krizden çıkılan bir yıl olduğunu kaydeden Ergun, "Geçen yıl 2007 rakamlarını yakaladık. 2011'de hedefimiz yüzde 50 büyümek. Bunun için reklam ve tanıtıma da ciddi yatırım yapıyoruz. Henüz Rusya'da yapılabilecek işlerin yüzde 10'unundayız" dedi.

Katılımcılar ilgiden memnun

tekstil_fuar_3_hbrsUzun süredir Rusya pazarında aktif çalışan Güzella'dan Erol Tüysüz fuardaki ilgiden memnun olduklarını belirtti. 2001'den bu yana Rusya fuarlarını takip ettiklerini belirten Tüysüz, "Rusya'da bayilik oluşturmaya çalışıyoruz. Pazar çok hareketli ve iniş çıkışları var. İstikrarlı ve uzun soluklu hedeflerle pazarda yer almak gerekiyor" tespitinde bulundu.


tekstil_fuar_7_hbrsRocco&Co bayan giyimin sahibi Mehmet Ak da ikinci defa fuarda yer aldıklarını, geçen yıllara göre ilginin daha fazla olduğunu söyledi. 19 yıldır Rusya pazarında aktif olduklarını belirten Ak, "Rusya, Ukrayna, İngiltere, BDT ülkeleri ve Afrika ülkelerine mal veriyoruz. 2010'da 40 bin adet Rusya pazarına mal sattık. 2011 için bu rakamı en az yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz. Bunun için reklam ve fuar yatırımlarına öncelik veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya'da faaliyette bulunan Rusya Federasyonu ile İş ve Dostluk Derneği (RUTİD) gibi kurumların büyük desteğini gördüklerini ifade eden Ak, "Rusya pazarında müşteri ne alacağını biliyor. Rekabet ortamı oluşturmuyorlar ve pazarlıklarla malın fiyatını öldürmüyorlar. Bir kısım risklerine rağmen her zaman karlılık oranı yüksek" dedi. Ak'a göre giderlerin fazla olması ve gümrük bedelleri rekabet gücünü azaltıyor.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan